Gerede YeniGün Gazetesi
Av merakı 3 binden etti!
9 Ekim 2013 12:46
Font1 Font2 Font3 Font4
Av merakı 3 binden etti!

Av yapmak üzere Mengen ilçesi Çaldere Susuz mevkiine giden Gerede nüfusuna kayıtlı oldukları öğrenilen iki avcı vurdukları karaca ile Milli Parklar ekiplerine yakalandılar. Avcılar hakkında yasal işlem yapıldı.  

Bolu İl Jandarma Komutanlığı Çevre Koruma Timi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Bolu Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yaban hayatı geliştirme sahası sınırları içersinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında yapılan kontrollerde iki avcıya yasak av yaptıkları gerekçesiyle yasal işlem yapıldı.

Geredeli oldukları öğrenilen M.D. ve E.G. isimli iki avcının Mengen ilçesi Çaldere Susuz mevkiinde kanununa aykırı olarak 1 adet karaca avladıkları bilgisine ulaşıldı. Tutanak tanzim edilerek yasal işleme başlanılan olayda ele geçirilen karaca eti ile 2 av tüfeği, 1 geyik çağırma borusu, 1 kafa feneri ve 4 fişeğe el konuldu. Avcılara ise 3 bin 250 lira para cezası tanzim edildi.

Avcılara yasak av yaptıkları gerekçesiyle verilen cezalar, yaban hayatında ve ekosistemde meydana gelen tahribat ve eksilme nedeniyle, av hayvanı türlerine göre Çevre ve Orman Bakanlığı’nca tespit ediliyor.

Cezalar belirlenirken, türlerin et değeri, söz konusu hayvanın bir adedinin üretimi ve doğaya yerleştirilmesi için yapılan masraf, üreme yeteneğinin kaybolmasıyla veya avlanan hayvanın doğadan eksilmesiyle yaşama ortamında meydana gelecek tahribat, yaban hayvanlarının tarım zararlıları ile mücadeledeki faydalı fonksiyonları ve bu nedenle gelecekteki değer kaybı ile ekolojik dengedeki bozulma dikkate alınıyor.

Buna göre, Anadolu Yaban Koyunu ve Pars, ceza bedeli en yüksek hayvanlar olarak öne çıkıyor. Avlanması durumunda Anadolu yaban koyunu için 50 bin, Pars için 35 bin lira ceza ödenmesi gerekiyor. En son 1974’te Ankara Beypazarı’nda görüldüğü iddia edilen Pars, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce varlığının kanıtlanması için foto-kapanlarla takip ediliyor.

Bakanlık ve Merkez Av Komisyonunca koruma altına alınan bazı av ve yaban hayvanları ile bunları avlamanın cezaları şöyle:

Yaban Koyunu, Anadolu Yaban Koyunu: 50 bin lira, Pars: 35 bin lira, Ayı: 18 bin 500 lira, Alageyik, Kızılgeyik: 15 bin lira, Sırtlan: 13 bin lira, Yaban Keçisi: 12 bin lira, Akdeniz Foku: 8 bin lira, Dorkas Ceylanı: 6 bin 500 lira, Vaşak: 5 bin 500 lira, Ceylan: 5 bin lira, Karaca: 3 bin 250 lira, Su Samuru, Yaban Kedisi, Sazlık Kedisi, Karakulak: 3 bin 200 lira, Kurt, Alaca Sansar: Bin lira, Atmacagiller ve Doğangiller familyasındaki bütün türler: 6 bin 500 lira, Tepeli Pelikan, Mezgeldek, Yakalı Toy, Kelaynak: 3 bin 100 lira, Ak Pelikan, Toy, Orman Horozu, Huş Tavuğu, Flamingo, Turnagiller, Leylekgiller familyasındaki bütün türler ve kuğular: 2 bin 200 lira.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa