Gerede YeniGün Gazetesi
Bu büyük gurur Gerede’nin
11 Şubat 2014 18:54
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu büyük gurur Gerede’nin

Erdoğan, Kelime’yi Soçi’de ayakta alkışladı 

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 22. Kış Olimpiyat Oyunları’nın resmi açılış töreni görkemli gösterilerle başladı. Olimpiyat oyunlarına katılan 6 milli sporcudan biri de Gerede’nin yetiştirdiği kayaklı koşu sporcusu Kelime Çetinkaya oldu. Arkut’ta olimpiyatlara hazırlanan Kelime’den beklentiler büyük. Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı kış olimpiyat oyunlarında Erdoğan, geçiş sırasında Kelime ve diğer 5 milli sporcuyu ayakta alkışladı.

Soçi Olimpiyat Parkı içinde bulunan 40 bin seyirci kapasiteli Fisht Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilen törenle bu yıl 22’ncisi düzenlenen kış oyunları başlatıldı.

Resmi tören öncesi düzenlenen gösterilerin ardından 2014’ü simgeleyen saat 20.14’te tören başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da eşi Emine Erdoğan ile açılış törenini izledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in evsahipliği yaptığı töreni Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda ülkenin cumhurbaşkanı, devlet başkanı ve başbakanı da takip etti. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da açılışı izleyenler arasında yer aldı.

Saat 20.14’te yapılan açılıştan bir saat önce olimpiyat stadında etkinlikler başladı. Mini konserlerin ardından yapılan anonsla tribünlerde her koltuğa bırakılan ışıklı madalyaların yakılmasıyla tribünlerde renkli görüntüler oluştu. Soçi Olimpiyat Parkı’ndaki Fisht Olimpiyat Parkı’nda düzenlenen görkemli törende saat 20.14’teki resmi açılışın ardından temalı gösterilere geçildi. Olimpiyat ve Rusya milli marşlarının ardından başta Yunanistan ve sonda Rusya olmak üzere diğer ülke kafileleri alfabetik sıraya göre sahaya çıkmaya başladı.

Kelime 6 sporcu arasında

Stada 73. sırada giriş yapan Türk kafilesinde bayrağı artistik buz pateni sporcusu Alper Uçar taşıdı. İlk kez olimpiyat heyecanı yaşayan Uçar’ın en önde yürüdüğü Türkiye kafilesinde Gerede’nin yetiştirdiği milli sporcu Kelime Çetinkaya, Alper Uçar’ın hemen arkasında yer aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan geçişleri sırasında Türk kafilesini ayakta alkışladı. Başbakan Erdoğan ve eşi, Türkiye anons edildiğinde ayağa kalkarak, ellerinde ay-yıldızlı bayraklarla geçiş yapan kafileyi alkışladı.

Gösterilerin ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ve Soçi 2014 Organizasyon Komitesi Başkanı Dmitry Chernyshenko birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin oyunları resmen başlattı. Olimpiyat bayrağının marş eşliğinde göndere çekilmesinin ardından sporcu ve hakem andı okundu. Tarihin en uzun meşale koşusunun son meşale taşıyıcıları ünlü Rus sporcular oldu. Olimpiyat meşalesinin yakılmasıyla havai fişek gösterileri yapıldı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa