Gerede YeniGün Gazetesi
Büyük proje için girişimler resmen başladı
15 Mayıs 2014 10:59
Font1 Font2 Font3 Font4
Büyük proje için girişimler resmen başladı

Belediye Başkanı Mustafa Allar, Gerede’de bugüne dek gerçekleşecek en büyük proje olarak görülen Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi için resmi girişimlere başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen ve Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar’ı Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ile birlikte ziyaret eden Allar, birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Gerede’de bu projenin hayata muhakkak geçmesi gerektiğini ziyaret ettiği genel müdürlere iletti.

Gerekirse Bakanlık önünde yatılacak!..

Gerçekleşen ziyaretlerden sonra Yenigün’e açıklamalarda bulunan Başkan Allar, “Demirciler Mahallemizin %85’i metruk yapılardan oluşuyor ve bu hassasiyet bilinciyle bu projede hareket ediyoruz. Projenin ne zaman faaliyete geçeceğini kamuoyu ile yakın zamanda paylaşacağım. Bu konuda avan projelerimiz hazır. Projenin hayata geçmesi için Bakanlık önünde yatılacaksa yatılacak ve netice itibariyle bu proje hayata geçecek.”dedi.

Projeye “Yenigün” ulaştı

Çarpık ve eski yapılaşma nedeniyle atıl bir görüntü içersinde olan Demirciler Mahallesi’nde gerçekleşecek projenin ayrıntılarına Yenigün ulaşmayı başardı.

Ticaretin kalbinin hayata geçecek projeden sonra Demirciler Mahallesi’nde atması hedeflenirken tarihi değer taşıyan binaların haricindeki tüm binalar dönüşüm kapsamında yıkılacak. Yeni ve güvenilir yapının çok az olduğu Demirciler Mahallesi’nde Halil Nom Ortaokulu ve PTT binası dahil olmak üzere 316 yapının yıkımı bu projede hedefleniyor. Bu alanda yeni bir planlama gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm Projesiyle Türkiye’deki en büyük dönüşüm projelerinden birisi hayata geçirilecek.

Büyük caddesi olacak

Demirciler Mahallesi’nde 316 binanın yanı sıra 800 adet bağımsız bölüm yani odunluk, dükkan, garajlarla birlikte toplam 90.000 metrekare alanda yıkım yapılacak. Demirciler Mahallesi’ni ilçenin yeni meydanı yapacak en önemli etken ise fay hattının geçtiği 30 metre genişliğindeki alanın yol olacak olması olacak. Bu yok muhtemelen trafiğe kapalı olacak ve insanların kolayca alışverişlerini yapabilecekleri bir alana dönüştürülecek.

Ayrıca edindiğimiz bilgilere göre, Arasta Projesi’nde hayata geçirilemeyen AVM’de burada hayata geçirilecek. AVM’nin kurulması için gerekli olan arsaya Gerede Belediyesi sahip. Şöyle ki; yapımı tamamlandıktan sonra yeni hizmet binasına taşınacak Gerede Belediyesi’nin şimdiki bulunduğu alan boşa çıkacak ve kamulaştırma sonrası Gerede Belediyesi arazisine yada belirlenecek bir başka konuma AVM’nin yapımını gerçekleştirecek.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa