Gerede YeniGün Gazetesi
Buz nelere kadir!
6 Ocak 2016 14:26
Font1 Font2 Font3 Font4
Buz nelere kadir!

Gerede hindisi gün geçtikçe ününe ün katmaya başladı. Son zamanlarda ünlülerin sofrasına dahi girmeye başlayan Gerede Hindisi’nin ün yapmasının nedeni ise çok garip! Bizim hindilerin yediği buzlar bakın neye neden oluyor?

Meşhur olan Gerede Kazı’ndan sonra şimdi de Gerede Hindisi iyi bir ün yapmaya başladı. Kendisine iyi bir pazar bulan hindi için son günlerde patent girişimlerine başlanıldığı öğrenilirken, yılbaşında üretici talebin çok olması nedeniyle hindi yetiştirmekte güçlük çekti.

Gerede Hindisi’nin ününe ün katmasının bir nedeninin olduğu ortaya çıkarken, hindinin lezzetini buz yemesinden dolayı aldığı belirtiliyor. Son zamanlarda ünlülerin de Gerede’den hindi siparişi verdiği belirtilirken, saçaklardan düşen buzları yiyen hindilerin etinin sıkılaştığı, piştiğinde ise tel tel dökülerek lezzetli bir hal aldığı ve bu nedenle son zamanlarda büyük rağbet görmeye başladığı ifade ediliyor.

İnternet üzerinden satış

Gerede’deki bazı kümes hayvanı yetiştiricileri, sahibinden.com gibi her türlü ürünün alım-satım işleminin gerçekleştirildiği internet siteleri üzerinden hindi satışı gerçekleştiriyor. Hindileri kar üzerinde ve buz yediği esnadaki görüntülerle satışa çıkaran yetiştiriciler, böylece ülke pazarında gerçekleştirdikleri satışlarla iyi bir meblağ elde ediyorlar. İnternet üzerinde Gerede Hindisi denilerek satılan hindilerin gerçekten yöreye ait hindi olması için bir takım kriterlerin olduğunu ve müşterilere bu kriterleri satış esnasında anlattıklarını belirten üreticiler, hindileri 150 TL’den satışa sunduklarını belittiler.

Buz nelere kadir! Yazısına 3 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa