Gerede YeniGün Gazetesi
Diyanet Gerede’ye rasathane kuruyor
24 Eylül 2013 12:01
Font1 Font2 Font3 Font4
Diyanet Gerede’ye rasathane kuruyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gerede’ye rasathane kurulacağının sinyalini verdi. Görmez, kurulacak rasathane ile birlikte ramazan ayında yaşanan ‘imsak’ tartışmalarının kesin olarak çözüleceğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ramazan ayında yaşanan ‘imsak’ tartışmalarının kesin olarak çözüleceğini söyledi. Görmez, “Diyanet TV’den arkadaşlarımız ve astronomi uzmanlarımız bu sene bir çelişki daha yaşatmamak için hilâlin görüneceği Güney Afrika’nın Capetown şehrine gidecekler ve oradan bize hilâli canlı yansıtacaklar. Bir de rasathane çalışmamız var. Gerede ile Toroslar’da olabilir. Yapacağımız rasathane bu tartışmalara son verecek” diye konuştu.

Öte yandan Prof. Dr. Görmez, astronomi alimleri ile ortak toplantıların devam ettiğini anlatarak, “Bazıları Toroslar’ı işaret ediyor. Netlik bakımından, bulutlar açısından, bazıları da bize Gerede’yi işaret ediyor ama henüz karar vermiş değiliz. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bunlardan birisinde bir rasathanesi, gözlem evi olacak” ifadesini kullandı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa