Gerede YeniGün Gazetesi
Eski su geri geliyor!
1 Temmuz 2014 15:37
Font1 Font2 Font3 Font4
Eski su geri geliyor!

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın talimatı ile başlayan içme suyu çalışmaları için bilindiği üzere Allar, suyun tamamen Yünlü Yaylası’ndan gelmesi talimatını vermişti. Belirlenen kuyularda başlanan sondaj çalışmalarından mutlu haberler gelmeye başladı. Sondajın ardından Yünlü Yaylası’ndan çıkan suyun PH dereceleri ölçüldüğünde Türkiye’nin en sağlıklı ve en tatlı suyunun çıkarıldığı uzmanlarca ifade edildi. Yünlü Yaylası’ndan Gerede’ye gelen ilk su kaynağının 12 Kasım 1999 yılında yaşanan depremde yer değiştirdiği iddiaları bir dönem gündeme gelmişti ve musluklardan akan suyun tadında depremden sonra değişme yaşandığı ifade edilmekteydi.

Mayıs ayından bu yana yapılan sondaj çalışmaları sonucu çıkarılan su ile Gerede’nin içme suyu kalitesinin artması yanında Gerede Belediyesi Yeniçağa’dan gelen su kullanılmayacağı için büyük maliyetten de kurtulmuş olacak.

Maliyet düşecek

Belediye Başkanımız Mustafa Allar, konu ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada; “İlçemiz içme suyu kalitesini artırmak ve ilçemize aktarılan sudan oluşan maliyetleri düşürmek adına büyük adımlar atıyoruz. Mayıs ayında başlayan çalışmalarla birlikte Yünlü Yaylası’nda 2 adet daha su kuyusu açtık. Kısa süre içersinde Yeniçağa’da bulunan su depomuzu dinlenmeye alıp elektrik enerji maliyetlerini düşürerek Belediyemizi büyük bir külfetten kurtarmış olacağız” dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa