Gerede YeniGün Gazetesi
Gerede balı pazardaki yerini almaya başladı!
3 Eylül 2014 18:16
Font1 Font2 Font3 Font4
Gerede balı pazardaki yerini almaya başladı!

TAB Yönetim Kurulu Üyesi Kaba, “Gerede’den yayla balı hasadında güzel bal verimi alındığını söyledi.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kaba, Türkiye’nin 2013’te çam balında altın yılını yaşadığını belirterek, “Bu yıl da buna yönelik iyi işaretler var ama Ağustos’ta Marmaris ve Fethiye’de güzel bal olduğu söyleniyor, diğer yerlerde yok”dedi.

Kaba, yaptığı açıklamada, çam balı hasadının 15 Eylül’de başlayacağını söyledi. Marmaris ve Fethiye’de rekoltenin yüksek olduğunu, diğer bölgelerde düşüş beklendiğine işaret eden Kaba, “Muğla, Aydın, İzmir, Antalya ve Balıkesir’in bir kısmında üretiliyor. 15 Eylül’de her şey daha net görülecek”diye konuştu.

Yayla balcılığı

Türkiye’de son yıllarda yayla balının önemli bir pazar haline geldiğini dile getiren Cafer Kaba, yayla balının da 15 Eylül’de hasadının gerçekleştiğini, bu noktada özellikle Gerede’den güzel bal verimi aldıklarını ifade etti.

Kaba, “Türkiye, geçen yıl çam balında altın yılını yaşadı” diyerek, şunları kaydetti: “Bu yıl da buna yönelik iyi işaretler var ama ağustosta Marmaris ve Fethiye’de güzel bal olduğu söyleniyor, diğer yerlerde yok. Böceğin doğadaki gelişmişliğine göre bal verimi başlıyor. Böcek, iyi gelişmediyse bal verimine olumsuz yansıyor. ‘Pamuklu koşnil’ dediğimiz böceğin iyi gelişmesi halinde bal daha çok olur. Eylül’den sonra bu konu daha netliğe kavuşur.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa