Gerede YeniGün Gazetesi
Gerede Panayırı “Dünya Mirası Listesi”ne aday
24 Eylül 2013 12:13
Font1 Font2 Font3 Font4
Gerede Panayırı “Dünya Mirası Listesi”ne aday

Tarihi belli olmayan ancak Türkiye’de yaşatılan ender panayırlardan olan Gerede Panayırı, somut olmayan kültürel miras olarak “Dünya Mirası Listesi”ne aday gösteriliyor.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğretim görevlisi Doç.Dr. Vedat Çalışkan ve öğrencileri ile birlikte TUBİTAK destekli “Türkiye’de Panayırlar” isimli proje 2 yıl sürecek. Bugüne dek alanda yapılan çalışmalar için henüz 4 panayır incelendi. Gerede’den sonra Türkiye’deki diğer panayırlar da incelemeye alınacak.

Gerede dünyaya açılacak

Gerede Panayırı, Dünya Mirası Listesi’ne girdiği takdirde dünyadaki sayılı miraslar haline gelecek ve panayırın korunması faaliyeti ile maddi giderleri kesinlikle Dünya Mirası Komitesi tarafından karşılanacak.

Peki Dünya Mirası Listesi’ne girmek ne anlama geliyor? Dünya Mirası Komitesi tarafından korunan varlıklar, Dünya Miras Listesi Amblemi ile gösterilirler. Bu amblem, Belçikalı sanatçı Michel Olyff tarafından yapılmıştır ve 1998’den beri resmi amblem olarak kullanılmaktadır.

Dünya miras listesinde yer alma ölçütleri düzenli olarak güncellenmektedir ancak listede yer alan her varlığın ölçütlerden en az birine uyması ve özgün olması beklenir. Gerede Panayırı’nın Türkiye’deki en geniş katılımlı panayır olmasının yanında kendine has kızarmış kaz gibi ürünlerinin satışa sunulması Gerede Panayırı’nı “Dünya Mirası Listesi”ne girecek en önemli aday yapıyor.

Gerede Panayırı, Dünya Mirası Listesi’ne girmesi noktasında Belediye Başkanı Ömer Baygın ile Doç.Dr. Vedat Çalışkan ve öğrencileri bir röportaj gerçekleştirdi ve 260 anket çalışması yürüttüler. Toplanan bu bilgilerin tümü TUBİTAK’a gönderilecek.

Ayrıca bu yıl Gerede Panayırı’na bilimsel ilgi çok üst düzeyde oldu. Gerede Panayırı’nın yaşatılması ve geleceğe taşınması amacıyla Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin çalışmalarının yanında TRT Belgesel TV ekibi 3 gün boyunca panayır alanında çekimler yaptı. “Panayır ve İnsan” konseptinde Türkiye’de sayıları azalan panayırları Aralık ayında TRT Belgesel TV’de izleyeceğiz.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa