Gerede YeniGün Gazetesi
HODRİ MEYDAN!  
6 Ocak 2020 18:19
Font1 Font2 Font3 Font4
HODRİ MEYDAN!  

Belediye Meclisi’nin Cuma günü yapılan Ocak ayı toplantısında komisyon tartışması yaşandı. BBP’liler, Komisyonlarda 3 olan üye sayılarının 5 olmasını, böylece her komisyonda muhalefetten 1’er ismin olmasını istedi. Başkan Allar ile BBP arasında geçen söz düellosunun galibi Başkan oldu. BBP Grubu’nda Eyüp Yalçın, yaşanan söz düellosu sonrası “Şu anda elimde mahkeme kararı olmadığı için bir şey diyemiyorum.”demekle yetinebildi.

Bunun üzerine Başkan, “O zaman bir dahaki seçimde biraz daha gayret edeceksin, çoğunluğu yakalayacaksın, o zaman mecliste komisyonlara gireceksin.”dedi.

Başkanın bu sözlerine hayli kızdığı görülen BBP’li Hasan Ekici; mahkeme kartını koydu; “Bu mesele İdari Mahkemeyi gerektirir.”dedi. Adeta “Hodri Meydan” çeken Allar; “O zaman git mahkemeye ver.”dedi.

BBP Grubu, Belediye Meclisi 2020 ilk toplantısında 3 olan komisyon üye sayılarının değiştirilmesi ile ilgili Mart ayında tartışılan konunun bir benzerini meclise sundu.

Komisyon üyeliklerinin yasada ne emrediliyorsa emredildiği şekliyle işleyişini devam ettirdiğini vurgulayan Belediye Başkanı Mustafa Allar, konunun gündeme alınıp alınmaması ile ilgili öneriyi meclise sundu.

Komisyon sayılarının 5’e çıkarılması istenilen ve sayının 5’e çıkarılmasıyla birlikte her komisyona MHP ve BBP’den 1’er meclis üyesi seçilmesinin meclis gündemine alınması istenilen önerge 9 red, 6 kabul oyuyla meclis gündemine alınmadı.

Memur ve İşçi zam oranlarının onayından sonra Denetim Komisyonu Üye seçimine geçildi. Denetim Komisyonlarını yasa dahilinde oluşturan sistem ile ilgili matematiksel açıklama Yazı İşleri Müdürü tarafından Meclis Üyelerine anlatıldı. Yapılan bilgilendirmede;  Belediye Başkanı Mustafa Allar ile beraber AK Parti’nin mecliste 10 üyeye sahip olduğu, MHP 3, BBP’nin de yine 3 meclis üyesi bulunduğu, meclis üye sayılarının meclisin tam üye sayısına yasa gereği bölündüğü, bölünme sonucunda 3 komisyona da üyelerin AK Parti’den geldiği belirtildi.

Başkan Allar, “Kanunda belirtilen hesaplamaları Yazı İşleri Müdürümüz anlattı. Yasa neyi emrettiyse komisyonlar ile ilgili bu işleyişi yapıyoruz, konu ile ilgili itirazınız olabilir. Burada rast gele, kanunsuz, usulsüz bir şeyin yapılması mümkün değil. Burası Belediye Meclisi, kanunlar çerçevesinde hareket etme zorunluluğumuz var.”dedi.

Daha sonra BBP’den Hasan Ekici söz aldı. Ekici, “İlk toplantıda da aynı tartışmayı yaşadık. Komisyona seçildik, seçilmedik bir önemi yok. Eğer demokratik düşünüyorsak, biz komisyon sayılarının 5’e çıkarılmasını bu nedenle istedik. 3 iktidar, 1’er muhalefet olsun istedik. Burada sorumluluk almıyoruz, o yönden de rahatız. Biz de burada vatandaşı temsil ediyoruz. Çoğunluğun iktidar partisinde olma nedenini anlayamıyorum ben”dedi.

Allar; Bütün hesaplarımız Sayıştay denetimine tabi

Ekici’nin sözlerinin ardından Allar, “Biz herkesin görüşüne saygı duyuyoruz. Meclis kararını verir, o karar uygulanır. Bizim yasada belirtilen hesaplamalar ile alakalı bir tereddüt veya endişemiz yok. Zaten tüm hesaplar Sayıştay denetimine tabi. Her ay rutin hesaplar Sayıştay’a gönderiliyor.”dedi.

Allar tarafından hesapların Sayıştay’a gönderildiği bilgilendirilmesinin yapılmasından sonra söz alan BBP’li Eyüp Yalçın, “Türkiye Belediyeler Birliği’nden ilk ihtisas komisyonları oluşturulurken görüş istedim. Denetim Komisyonu yasa gereği gizli oylama ile seçiliyor. Burada diyor ki 16 üyeli bir mecliste hesaplama yapıldığı zaman burada komisyonlar 4 üyeye çıkıyor. Bizim üye sayımız 3, artmadı. Böyle olduğu zaman neye bakılıyor? 2’si AK Parti, 3’üncü partinin sandıktaki oyuna bakılıyor.”dedi.

Bu hangi yasada, nerede yazıyor?

Bu sözler üzerine Allar, “Bu hangi yasada, nerede yazıyor?” diye sordu.

Eyüp Yalçın; “(Elinde bulunan dosyayı göstererek) Görüşünde diyor. ”dedi.

Başkan Allar; “Sormuşsun,  adam görüş bildiriyor. Yasal dayanak ile cevap verebilirsen memnun oluruz. Ne diyor görüşte?”diye sordu.

Eyüp Yalçın; “Şöyle diyor; Belediye Meclisin veya partilerin üye sayısının aynı olması veya komisyonun üye sayının yapılmasında oranların eşit çıkması halinde…”

Başkan Allar; “Eşit çıkması halinde diyor. Burada eşitlik nerede?”diye sordu.

Eyüp Yalçın; “MHP ile BBP 3’er üyeye sahip, eşit.”

Başkan Allar; “Onu demiyor, AK Parti’nin 10 Meclis Üyesi var. Burada konuya böyle bakacaksın. Nasıl eşit oluyor? O görüşte eşit olduğu zaman diyor. Burada Meclis çoğunluğu 10 üye ile AK Parti’de. Senin açıkladığında eşitlikten bahsediyor. Sen mecliste AK Parti’nin sandalye sayısını saymıyorsun. Sadece BBP ile MHP’yi mukayese ediyorsun. Herkesin düşüncesine saygı duyarız. Aday olmak isteyen, önerileri olan arkadaşlar çıkar, mecliste oylanır, ona göre seçim neticelenir. Biz yasa neyse onu uyguluyoruz, aksini iddia eden varsa konu ile alakalı itiraz eder, ona göre cevaplandırılır. AK Parti seçimden sonra neden 9 Meclis Üyesi çıkardı? Türkiye’deki seçim sistemi bu. Senin işine gelir yada gelmez bu ayrı bir şey.”dedi.

Eyüp Yalçın; “Şu anda elimde mahkeme kararı olmadığı için bir şey diyemiyorum.”dedi.

Bunun üzerine Allar; “O zaman bir dahaki seçimde biraz daha gayret edeceksin, çoğunluğu yakalayacaksın, o zaman mecliste komisyonlara gireceksin.”dedi.

Hasan Ekici; “Bu mesele İdari Mahkemeyi gerektirir.” Dedi.

Başkan Allar; “O zaman git mahkemeye ver. Mahkeme verir kararını, ona göre karar alınır. Herkesin kafasına göre değil, yönetmelik neyi emrediyorsa onu yapıyoruz.”dedi.

Mecliste yaşanan tartışmanın ardından Denetim Komisyonu üyelik seçimine geçildi. AK Parti Grubu, denetim komisyonu üyeliğine Yılmaz Turçin, Bahri Esen ve Ergün Çakır isimlerini önerdi. MHP’de ise Eşref Töngemen Denetim Komisyonu’na aday olduğunu belirtti. Oylama sonucunda Ergün Çakır 9, Bahri Esen 9, Yılmaz Turçin 8 oyla denetim komisyonuna seçildi. Eşref Töngemen 6 oyda kaldı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa