Gerede YeniGün Gazetesi
Kim hangi partiden açıklayacak?
19 Ağustos 2013 21:51
Font1 Font2 Font3 Font4
Kim hangi partiden açıklayacak?

Geçtiğimiz hafta ilk sayımızda yer verdiğimiz “Bombanın fitili ateşlendi, işte muhtemel aday adayları” başlıklı haberimiz tıpkı başlıkta olduğu gibi kamuoyunda bomba etkisi yarattı.

Aday adayları hangi partiden Belediye Başkanlığı için adaylıklarını açıklayacak, seçim öncesi sessizlikteki şu günlerde vatandaşların adaylar hakkındaki düşünceleri nasıl, vatandaşın adaylar arasındaki beklentileri neler? Hepsi haberimizin detayında…

“Bombanın fitili ateşlendi, işte muhtemel aday adayları” başlıklı haberimizden sonra bazı vatandaşlar bizzat gazetemize gelerek, bazı vatandaşlar ise muhabirlerimizin kamuoyu yoklaması yaptığı esnada iki ismi daha bildirdiler. Bu isimler; TAPDK Üyesi Murat Doğanay ile AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Yücel Yılmaz oldu.

Murat Doğanay, bilindiği üzere uzun yıllar Bakan Başdanışmanlığı görevi yaptı. Ankara bürokrasisini iyi bilen Doğanay, yine yaptığı başarılı çalışmalar ile adından sıkça söz ettirdi. TAPDK Üyeliği ile birlikte memleketi Gerede’yi unutmayan ve büyük anlam taşıyan “Sigaradan Bizi Koruyun” projesine en büyük desteği veren isimlerin başında yer alan Doğanay, bürokrasi içersinde yer aldığı dönemde de yine Gerede’ye önemli katkılar sağladı.

Gerede’de Kent Konseyi Başkanlığı, AK Parti Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mali Müşavirlik görevi yürüten Yücel Yılmaz ismi de kamuoyunda haberimizin ardından nüksedildi. Gerede OSB’de faaliyet gösteren bir tekstil firmasının aynı zamanda muhasebe müdürlüğünü de yapan Yılmaz’ın Belediye Başkanlığı görevi için göz kırptığı ve bu konuda nabız yoklattığı iddiaları günden güne artıyor. Vatandaş nezdinde de adından bahsettirmeye başlayan Yücel Yılmaz’ın bir yada iki ay içersinde kararını net bir şekilde açıklayacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz hafta muhtemel aday adayları listemizde; Belediye Başkanı Ömer Baygın, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Allar, AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi İşadamı Ali Ulutürk, Eski Belediye Başkanı Halil Alioğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Abdullah Güler, 2009 yerel seçimlerini küçük bir farkla kaçıran İşadamı Abdullah Özcan, Belediye Meclis Üyesi Avukat İsmail Çetin ve Mehmet Türker isimleri yer almıştı.

Kamuoyunda sıkça tartışılan bu isimlerle birlikte Murat Doğanay ve Yücel Yılmaz isimleriyle beraber sayı 10’a yükseldi.

Vatandaş penceresi

Kamuoyuna inildiğinde vatandaşların aday adayı ve aday olması beklenen isimlerden beklentileri çok farklı. Azimli, çalışkan, dürüst, güven veren, üretken bir belediye başkanı profili çizen vatandaşlar, Gerede için projelerin çoğaltılmasını ve organize sanayi bölgesindeki boş parsellerin dolması gerektiğini düşünüyorlar. Demirciler Mahallesi’nde gerçekleştirilmesi planlanan kamulaştırmayı da çok olumlu bulan vatandaşlar, bu projenin güzel olduğunu ve Gerede’nin çehresinin yapılacak kamulaştırma ile değişebileceğini düşünüyorlar.

Kim hangi partiden açıklayacak?     

Yerel seçimlerde en önemli etkenlerden biri de aday adaylarının parti seçimi. Gerede’de güçlü yapıya sahip partilerle yola çıkmak isteyen adayların kamuoyunda hangi partiden adaylıklarını açıklayacakları da çok tartışılıyor. Vatandaşlar bu konuda ne düşünüyor? İşte yanıtı:

Belediye Başkanı Ömer Baygın: Halkıngüvenoyu ile Belediye Başkanlığına AK Parti kurulmadan önce kapatılan Refah Partisi ile adım atan Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, bir dönem bağımsız yürüttüğü görevine 2002 yılı itibariyle AK Parti ile yola devam dedi. 14 yıldır halkın güvenoyu ile Belediye Başkanlığı görevini yürüten Baygın’ın yine AK Parti’den aday adaylığını açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor.

AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Allar: Parti yönetiminin en önemli neferi olan Gerede Ticaret ve Sanayi Odası ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Allar’ın aday adaylığını AK Parti’den açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor.

İşadamı Ali Ulutürk: Hafriyat ve son dönemde Gerede’de konteynır alanında da sahibi olduğu firmasında faaliyetini sürdüren Ali Ulutürk’ün mensubu olduğu AK Parti’den kesin aday adayı olacağı düşünülüyor.

Halil Alioğlu: Aday adaylığı için gönlü AK Parti’den yana olduğu konuşulan ancak Eski Belediye Başkanı Halil Alioğlu’nun Saadet Partisi’nden seçimlere girebileceği, Alioğlu’nun bu dönem kesin olarak bağımsız seçime girmeyeceği düşünülüyor.

Abdullah Güler: Seçimlerin erkene alınacağı gündemdeki yerini aldıktan sonra Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday adayı olmasına kesin gözüyle bakılan ancak seçim sürecinin uzamasıyla birlikte yaşanan sessizlikte parti değiştirip değiştirmeyeceği tartışılan Abdullah Güler’in Saadet Partisi’nden de aday adaylığını açıklayabileceği düşünülüyor. Güler’in yine MHP’den aday adaylığını açıklaması da beklentiler arasında.

Abdullah Özcan: Gerede Deri Sanayi’nde fabrikası bulunan Abdullah Özcan’ın seçim yapacağı parti kamuoyunda çok tartışılıyor. Özcan’ın büyük bir ihtimalle AK Parti’den aday adaylığını açıklayacağı düşünülse de Özcan’ın yine Saadet Partisi’nden aday adaylığını açıklayacağını düşünen büyük bir kesim var.   

İsmail Çetin: Belediye Meclis Üyeliği görevi ile siyasete 2009 yerel seçimlerinde adım atan Avukat İsmail Çetin’in kesin olarak AK Parti’den aday adaylığını açıklayacağı düşünülüyor.

Mehmet Türker: Bir çok kez aday adaylığını açıklayan ancak bugüne dek adaylığı nasip olmayan Mehmet Türker’in yine AK Parti’den aday adayı olması bekleniyor.

Murat Doğanay: TAPDK Üyesi Murat Doğanay’ın AK Parti’den aday adayı olması bekleniyor.

Yücel Yılmaz: AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi olan Yücel Yılmaz’ın mensubu olduğu partisinden aday adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa