Gerede YeniGün Gazetesi
Mahzen emirle koruma altında
5 Kasım 2013 11:54
Font1 Font2 Font3 Font4
Mahzen emirle koruma altında

Ortaca Köyünde su çalışması sırasında işçiler tarafından bulunan tarihi mahzenle ilgili bu hafta içersinde önemli gelişmeler yaşandı. Valilik emriyle mahzenin bulunduğu alan koruma altına alındı. Profesörlerin incelemeleri devam ediyor.   

Ortaca Köyü’nde su kanalı kazısı sırasında bulunan oda şeklindeki tarihi yapı ile bölgedeki çalışmalar durdurulmuş ve jandarma ekipleri ile Bolu Müze Müdürlüğü yetkilileri Gerede’ye gelerek mahzeni koruma altına almıştı.

Hafta içi Valilik emriyle mahzenin bulunduğu alanın korunmasına devam edilmesi istenildi. Bolu Müze Müdürlüğü’nün hangi yüzyıla ait olduğu ve kimler tarafından inşa ettirildiğine yönelik bir kanaate varamadığı ve detaylı araştırmanın profesörler tarafından yapılmasına kanaat gösterdiği mahzene ilişkin uzmanlardan oluşan ekibin çalışmaları devam ediyor. Mağara içersindeki işaretlerin anlamlarının ne olduğuna yönelik yapılan çalışmalar sonucunda Ortaca Köyü’nde nasıl bir tarihi yapının olduğu ortaya çıkacak. Bu arada ilk bulunduğu esnada mahzen içerinde değerli eşyanın olmadığı ve içinin boş olduğu öğrenildi.

Şimdilik mahzenin ne olduğuna ilişkin ulaştığımız tahmini bilgiler, bulunan kalıntının Bizans Dönemi’ne ait erzak odası olabileceği yada düşmandan gizlenmek için sığınak amaçlı kullanılan bir yer olduğu yönünde. Ancak bu konuda en çok kafa karıştan husus bulunan mahzen içersinde bazı işaret ve figürlerin yer alması. Bizanslılar’ın figür sanatı değil el yazısı kullandıkları ve dolayısıyla bulunan yapının çok daha eski bir döneme ait olabileceği düşüncesine bu hususlar yol açtı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa