Gerede YeniGün Gazetesi
Müftülük hizmet binası fakülte mi oluyor?
14 Ağustos 2013 22:45
Font1 Font2 Font3 Font4
Müftülük hizmet binası fakülte mi oluyor?

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinin başında gelen Ankara Gazi Üniversitesi ile Gerede’den bir grup heyet, bu güne dek kamuoyuna aktarılmayan ve gizli tutulan bir konuda girişimlerde bulunmaya başladı.

İlçenin önemli isimlerinin yer aldığı bu heyet, belki de Gerede’nin geleceğini büyük oranda şekillendirecek bu görüşmelerde “Hafızlar Diyarı” Gerede’ye İlahiyat Fakültesi’nin kurulması konusunu görüştü. Bugüne dek olumlu gelişen süreçte belirli aşamaların kaydedildiği bilgisine ulaşıldı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin 1992 yılındaki kuruluşundan önce Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Eğitim Fakültesi’ni Bolu’ya kurarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin temelini oluşturmuştu. Bolu’ya kurulan bu bölümler bilindiği gibi 1992 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne bağlanmıştı. Gazi Üniversitesi ile yapılan bu çalışma ile Gerede’de de bir üniversite temeli oluşturulması hedefleniyor.

Gazeteniz Yenigün, bugüne dek kamuoyuna açıklanmayan çok önemli bir gelişmeye ulaşmayı başardı. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinin başında gelen Ankara Gazi Üniversitesi’nin bugüne dek Ankara dışına kurduğu fakülteler ile üniversitelerin temelini oluşturması Gerede’deki bazı önemli isimleri harekete geçirdi.

1926 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü olarak Ankara’da kurulan Gazi Üniversitesi’nin halen Ankara dışına üniversiteye bağlı olarak fakülte kurma yetkisi bulunuyor. Türkiye’deki köklü üniversitelere verilen bu hak sayesinde “Hafızlar Diyarı” olarak tanınan Gerede, adına ve namına yakışacak bir İlahiyat Fakültesi’ne kavuşabilecek.

Gazi Üniversitesi’nin Ankara dışına fakülteler kurabilme yetkisinden yola çıkarak hareket eden ilçedeki önemli simaların yer aldığı bir heyet, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile bugüne dek girişimlerini sürdürdü ve önemli mesafeler katedildi. Görüşmelerde Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber ile de bizzat görüşüldüğü bilgisine ulaşıldı.

Binası hazır

Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak Gerede’ye kurulması düşünülen İlahiyat Fakültesi’nin nereye kurulacağı bilgisine de ulaşıldı. Kurulduğu takdirde İlahiyat Fakültesi, ilçeye halkın destekleriyle yapılan ve inşaatı tamamlanmak üzere olan Gerede Müftülüğü Hizmet Binasında eğitim verecek. Gerede Müftülüğü için büyük bir yapı olan bu binada hem müftülüğün hem de İlahiyat Fakültesi’nin olacak olması binanın anlamlı bir şekilde kullanılmasına vesile olacak. Yine ilçeye kazandırılan yeni binanın içerisinde konferans salonu, sınıflar halinde odaların oluşu Fakültenin bu binada eğitim vermesine olanak sağlayacak. İlahiyat Fakültesi’nin Gerede’ye kazandırılması ilçenin üniversite kenti olmasını da sağlayacak. İlerleyen yıllarda İlahiyat Fakültesi ile birlikte 4 yıllık eğitimin verildiği Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Gerede Meslek Yüksekokulu tek çatı altında birleştirilerek ilçede bir üniversitenin kurulması sağlanabilecek. İlahiyat Fakültesi için Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile girişimlerini sürdüren heyet, bu çalışmanın hayata geçmesi halinde ilçeye en büyük kazanımı sağlamış olacak.

Örnekleri çok

Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak bugüne dek Kırşehir, Kastamonu, Çorum, Nevşehir, Çankırı ve Bolu’da fakülte bölümleri kuruldu. Kurulum aşamasını tamamlayan tüm bu fakülteler kuruldukları yerleşim yerlerindeki üniversitelere bağlandı. Gazi Üniversitesi tarafından kurulan fakülteler ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Kastomonu Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin temeli oluşturuldu.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa