Gerede YeniGün Gazetesi
NE OLDU BİZE?
31 Temmuz 2014 12:46
Font1 Font2 Font3 Font4
NE OLDU BİZE?

Bir önceki Cuma vaazında hafta boyunca tartışılan ifadeler kullanan Gerede Müftüsü Hasan İzmirli, Gerede’deki cemaat ayrışmasına dikkat çekti. Teravih namazlarında Allah’ın evi camilerimizin boş kaldığından bahseden İzmirli, cemaate seslenerek, “Siz bu ülkenin bayrağında, devletimizin yönetimi altında yaşamıyor musunuz?”diyerek birlik-beraberlik çağrısı yaptı.

Çok dertliyim

“Şu cemaat orada, bu cemaat şurada, bedenler ayrı, duygular ayrı, bakışlar ayrı” diyen İzmirli, “Allah ıslah etsin hepimizi. Çok dertliyim, üzülüyorum. Eğer hocalar fasıksa, dine ehemmiyet vermiyorsa, bir günah işliyorlarsa söyleyin bize. Ama ehli takva sahibi bir imamın arkasında namaz kılmıyorsanız bunun vebali, sorumluluğu size aittir. Ümmet-i Muhammedin birliğe ihtiyacı var, Ümmet-i Muhammedin kardeşliğe ihtiyacı var, Ümmet-i Muhammedin birbirine sahip çıkmaya ihtiyacı var. Siyonist İsrail hem Filistin’in toprağını işgal ediyor, hem namusunu çiğniyor, hem dinini imha ediyor ve buna karşılık kimin sesi çıkıyor? Bölünmüş ümmetin sesi nasıl çıksın? Zayıflamış, gücünü kaybetmiş milletin sesi çıkar mı? Çıkmaz, çıkmıyor da… İşte tek başına ülkemiz haykırıyor ama etrafımız ateş çemberiyle çevrili.”dedi.

Müftü İzmirli, vaazının devamında şunları kaydetti: “Durmadan gayrimüslim fitne üretiyor, ırk ayrımı yapıyor, mezhep ayrımı yapıyor, tarikat ayrımı yapıyor, durmadan ben iyiyim sen kötüsün rolleri oynuyor. Olur mu böyle bir şey? Oldu işte… Biri Hizbullahım diyor, biri Talibanım diyor, biri El-Kaideyim diyor Müslümanları öldürüyor. Çarşıya, camiye bomba atıyor, yola bomba bırakıyor niçin, ne oldu bize? Kimsenin sesi çıkmıyor, herkesin adeta ağzı düğümlenmiş. Birleşmiş Milletlerin niyeti zaten belli. Biz beraber olacağız, biz birlikte olacağız, biz dinimizi, Kur’an-ı, sünneti uygulayacağız.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa