Gerede YeniGün Gazetesi
PARDON BURADA FAY HATTI VARMIŞ!
11 Temmuz 2014 14:22
Font1 Font2 Font3 Font4
PARDON BURADA FAY HATTI VARMIŞ!

Gerede’de fay hattı üzerindeki binaların boşaltılacağına dair proje için adımlar atılmaya başlandı. Dönemin siyasilerinin yanlışlarını düzeltecek bu projede Gerede Avni Akyol Öğretmenevi başta olmak üzere bir çok kamu binasının yıkımı söz konusu.

Dönemin siyasileri tarafından fay hattı düşünülemeyerek, hangi akla hizmet Gerede Avni Akyol Öğretmenevi ve diğer kamu binalarının fay hattı üzerine inşa edilmesi, ayrıca bu alanlara ruhsat verilmesi milyon liraların havaya uçmasına neden oldu.

02 Aralık 2013 tarihli gazetemizin manşetinden yer verdiğimiz özel haberde çalışmaları gizli şekilde yürütülen Gerede’de fay hattı üzerindeki binaların boşaltılacağına dair proje için adımlar atılmaya başlandı.

Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin öncesinde çalışmaları yürütülen bahsi geçen projede çok önemli mesafeler kat edilirken fay hattı üzerindeki binaları ilgilendiren bu proje ile ilgili gazetemizin 02 Aralık 2013 tarihli sayısında Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi öncesinde bu projenin uygulamaya konulacağını kamuoyu ile paylaşmıştık.

Milyonlar çöpe!

Dönemin siyasileri tarafından fay hattı düşünülemeyerek, hangi akla hizmet Gerede Avni Akyol Öğretmenevi ve diğer kamu binalarının fay hattı üzerine inşa edilmesi, ayrıca bu alanlara ruhsat verilmesi milyon liraların havaya uçmasına neden oldu. Şimdi bu büyük hatanın düzeltilmesi, 1944 depreminde yaşananların en aza indirilmesi için kollar sıvandı. Gerede Avni Akyol Öğretmenevi fay hattı üzerindeki diğer binaların kaldırılması için ön adım oldu.

Nereler yıkılacak?

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında fay hattı üzerinde bulunan Gerede Avni Akyol Öğretmenevi’nin tahliye edilmesi için çalışmalar resmen start aldı.  Projede fay hattı üzerindeki tüm binalar boşaltılacak, Orman İşletme Müdürlüğü alanına yapılacak yeni binalara boşaltılacak dairelerin karşılığında daire, dükkan karşılığında dükkan verilecek. Gerede Avni Akyol Öğretmenevi, Adliye, Kaymakamlık binası, Yeni Hal Sokaktaki binalar ile deri sanayinin güneye kadar giden fay hattındaki binalar Orman İşletme Müdürlüğü alanına transfer edilecek. Projede son rötuşlar yapılıyor. Batıdan doğuya doğru şehrin tam ortasından geçen fay hattı üzerinde hiçbir yapı olmayacak. O alan yol ve yeşil alan olarak düzenlenecek ve bu projede hiçbir hak sahibi mağdur edilmeyecek. Netice itibariyle ilçedeki resmi daireler belirli alanlara dağıtılarak şehrin genişlemesi yine bu proje ile sağlanacak.

Artık kullanmıyoruz

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, Bolu genelinde okul ve kamu binalarının incelendiğini belirterek, bir türlü kaderi gülmeyen Gerede Avni Akyol Öğretmenevi binasına “riskli” raporu verildiğini açıkladı.

Binanın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü’nce de kullanıldığını anlatan Çavuşoğlu, “Binanın beton değeri olması gerekenin yüzde 30’u değerinde çıktı ve içindeki demir donatılarında da eksik olduğu görüldü. Dolayısıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün hayati tehlike taşıyan riskli bina raporuna istinaden binanın boşaltılması için Gerede Kaymakamlığına gerekli yazışmayı yaptık. Öğretmenevini artık kullanmıyoruz. İlk öngörüler binanın yıkılması yönünde. Bina fay hattı üzerinde yapılmış. Dolayısıyla bina yıkılırsa, belediyenin yeni ruhsat vermeyeceğini düşünüyoruz.”dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa