Gerede YeniGün Gazetesi
Proje kabul edildi
14 Ağustos 2013 21:40
Font1 Font2 Font3 Font4
Proje kabul edildi

Gerede Devlet Hastanesi’nin ortağı olduğu “AB Ülkelerinde Acil Servis Çalışmalarında Hemşirelik ve Acil Tıp Teknisyenliği Uygulamaları” adlı proje, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edildi.

AB Mesleki Eğitim Programı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri çerçevesinde 2013 yılında 2 bin 293 proje teklifi başvurusu yapılırken, 348 proje kabul edilmişti. Projeler arasında yer alan ve Bolu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan “AB Ülkelerinde Acil Servis Çalışmalarında Hemşirelik ve Acil Tıp Teknisyenliği Uygulamaları” adlı proje de onay aldı. Proje ortak bilgilendirme toplantısında konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, projenin amacının Acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelin, Avrupa’daki Acil Sağlık Hizmetlerinin işleyişi, tedavi ve bakım yöntemleri, acil hastaya yaklaşım, hastanın nakledilirken gerçekleştirilmesi gereken şartlar, ambulans sistemlerinin yapısı, ekip ve ekipmanları, müsaadedeki hastalara uygulanan acil bakım hizmetleri, acil servislerin donanımı gibi konularda eğitilmesi, görgü ve mesleki yeterliliklerinin artırılması suretiyle hastalara daha iyi bir sağlık hizmeti sunmak olduğunu belirtti.

Projede Bolu Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü AB Koordinasyon Merkezi, Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi, Gerede Devlet Hastanesi, Türkiye Ebe ve Hemşireler Derneği (EHEM-DER), Bolu Bahar Derneği’nin yanı sıra Çek Cumhuriyeti, Belçika ve Almanya’dan 1, Macaristan’dan 2 yabancı kuruluş’un ortak olduğunu, projenin bütçesinin 64.912.00 € olduğunu açıkladı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa