Gerede YeniGün Gazetesi
Sultan haklı çıkmaktan yorulmadı

Değerli okuyucular, Türkiye Gazetesi’nin 4 Şubat 2014 tarihli sayısında sürmanşetten “Sultan haklı çıktı” başlığını görünce yazımın başlığına bu ifadeyi uygun gördüm.

Sultan II. Abdulhamid haklı çıkmaya devam edecek. Milli, bağımsız ve cihanşümul bir devlet olma yolunda adım attıkça inanın O hep haklı çıkacak. Bahse konu haber neydi kısaca yazayım;

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre başlık “Sultan haklı çıktı!” 2. Abdülhamid petrolü 1 asır önce bulmuş…

Haber şöyle devam ediyor: “Eruh’ta bulunan kaliteli petrolün çıkarıldığı kuyu, padişahın 1901 yılında hazırlattığı haritada işaretli olduğu ortaya çıktı.

Siirt’in Eruh ilçesinde bulunan 42.3 gravitede petrolün, Sultan 2. Abdulhamit Han’ın 1901 yılında Alman ve Türk mühendislere yaptırdığı haritada belirtilen 12’nci bölgede çıktığı tespit edildi. Siirt Valisi Ahmet Aydın, Eruh ilçesine bağlı Bayıryüzü Köyü’nde bulunan Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusunda sondaj çalışmalarının tamamlanarak, petrol üretimine başlandığını hatırlattı. Aydın, “Yaklaşık 113 yıl önce, Sultan Abdülhamit Han, kendi parasıyla Doğu ve Güneydoğu’da Kerkük ve Musul bölgelerini de kapsayan bir alanda petrole ilişkin harita hazırlanması talimatı veriyor. Baktığımızda bugün Kerkük ve Musul civarında petrol haritada gösterildiği gibi hızlı bir şekilde çıkarılıyor. Harita, bölgemizde de 10, 11, 12 ve 13’üncü bölgeler Batman, Botan Vadisi, Siirt ve Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine kadar olan bölgede petrol olduğunu gösteriyor. Eruh’ta bulunan petrol Sultan Abdülhamit Han’ın yaptırdığı petrol haritasında belirtilen bölgede çıktı. Böylece Sultan Abdülhamit Han’ın petrol haritasının gerçek olduğu bir defa daha kesinleşti” diye konuştu.

Evet değerli okuyucular Siirt Valimiz böyle diyor. Bundan önceki yazılarımda da Enerji Bakanımız Taner Yıldız’ın bu haritayla ilgili açıklamalarını paylaşmıştım.

Petrol bulunması ile ilgili haberler her zaman birinci sıradadır ve ortalama haber izleyen her vatandaşımız bu haberleri takip ediyor, heyecanlanıyor, mutlu oluyor. Peki, bir şey dikkatinizi çekiyor mu? Bu haberlerden anlaşıldığına göre Doğu bölgemiz demek ki petrol kaynıyor. Maden yönünden en kıymetli topraklarımız da orası. Peki, en sorunlu bölgemiz neresi? Yani binlerce şehit verdiğimiz, milyar dolarlar harcadığımız, uçaklarımızla, bombalarımızla vurduğumuz ama sonuç alamadığımız terör meselesi. Tespit edilen rakamlara göre yaklaşık 400 milyar dolar harcadık teröre ve benim çocukluğumdan beri bir avuç olan PKK ülkemizin başına 30 yıldır bela oldu. Bu petrol ve diğer zengin maden yataklarımızdan dolayı olmasın bu terör meselesi! Ben inanıyorum ki bu petrol orada olmasa bu sorunda olmazdı. Veya sorun yine var olurdu ama bu denli büyük çapta başımıza belalar açmazdı. Bugün Ülkemizin dış ticaret açığı olarak açıklanan rakam 60 milyar dolar civarında. Bunun büyük bir kısmı enerji ihtiyacımızdan kaynaklanıyor. Yani doğalgaz ve petrol yokluğundan. Doğalgaz ve petrol ithalattaki en büyük kalemlerimiz. Düşünebiliyor musunuz? Bırakın ihraç etmeyi kendimize yetecek kadar bu rezervlerimiz olsa ve kullanabilsek kişi başı milli gelir herhalde çoktan 20.000 doları geçerdi.

Yani uzun lafın kısası petrol nerde varsa o bölgelerde savaş ve terör var. Emin olun doğuda değilde bu petrol batıda olsaydı o zaman karşımıza batı sorunu çıkarırlardı. Belki en gelişmiş topraklar doğu, en geri kalmış topraklar batı olurdu. Kim bilebilir?

Değerli Okuyucular zaman zaman içimize sinmeyen hal ve hareketler meydana gelse de, gazetelerde ve haberlerde gördüğümüzde sinirlensek de duam o dur ki; şu anda iktidarın büyük risk aldığı çözüm süreci sağ salim ve ülkemizin bütünlüğü içersinde başarıya ulaşsın ve bu sorundan nemalanan devletlerin elinde oyuncak olan terör kartı ilelebet yok olsun ve Türkiye Cumhuriyeti Cihan Devleti olma yolunda büyük mesafeler kat etsin.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa