Gerede YeniGün Gazetesi
Teşvik adaletsiz!
17 Eylül 2013 14:04
Font1 Font2 Font3 Font4
Teşvik adaletsiz!

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Allar’ı ziyaret etti. Allar, Türker Ateş’e özellikle teşvik uygulamalarında ilçelerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, “Merkezdeki ekonomik durum ile ilçeler arasındaki durum birbirinden çok farklı. Ancak teşvikte merkez ile ilçeler bir tutuluyor.”dedi.    

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Gerede’de Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Allar’ı da makamında ziyaret etti. Ziyarette Gerede’nin sosyo-ekonomik durumu hakkında bilgi alışverişinde bulunulurken, Gerede TSO Başkanı Mustafa Allar, Gerede’de bulunan Organize Sanayi Bölgelerinin durumu hakkında Türker Ateş’e bilgiler aktardı. 52 parselden oluşan Karma OSB’nin 13 parselinin tahsisli olduğunu söyleyen Allar, altyapı çalışmaları devam eden Deri İhtisas OSB’deki 127 parselin de firmalara tahsis edildiğini ifade etti.

Karma OSB’ye yatırımcı bulunması noktasında sıkıntı yaşadıklarından söz eden Gerede TSO Başkanı Mustafa Allar, özellikle teşvik uygulamalarında ilçelerin de göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizerek Bolu TSO Başkanı Türker Ateş’e, ilçelerin iktisadi gelişimine gösterdiği duyarlık ve bu konuda yürüttüğü çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Gerede TSO Başkanı Allar ayrıca, Gerede ilçesinin büyükbaş hayvan entegre tesisi yatırımları için son derece rantabl olduğunu ve teşvik uygulamalarında bunun dikkate alınmasının yararlı olacağını bildirdi.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, TSO’nun ayrı olmasına rağmen Gerede’yi hiçbir zaman bu yapının dışında görmediklerini belirterek önümüzdeki süreçte Gerede ve Bolu işbirliğinde, sektörel projeler hazırlayıp yürürlüğe koyacakları bilgisini verdi. Tarımsal ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu inisiyatifinde yürütülen proje programından 42 ilin istifade edebildiğini; ancak Bolu’nun bu iller arasında yer almadığını hatırlatan Ateş, “Bildiğiniz gibi bu destekler, illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik durumuna göre veriliyor. Bolu’da bu listede 11. sırada yer alıyor. Dolayısıyla öncelikli iller arasına dahil edilmiyor. Bunun doğal sonucu olarak Bolu ile destek alan iller arasında bir rekabet dezavantajı ortaya çıkıyor. Her platformda söylediğimiz gibi, bu yarıştan en zararlı çıkan ilçelerimiz oluyor. Bolu, il olarak 11. sırada yer almasına rağmen, Seben, Kıbrıscık, Dörtdivan gibi ilçelerimiz en az gelişmiş ilçeler arasında. Göçü engellemek ve insanlarımıza yerinde iş ve aş sağlayabilmek için ilçelerimize yatırımı teşvik eden düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz bir gereklilik haline geldi” dedi.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilçelerin gelişimine büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Türker Ateş, ilçelerin her birinin detaylı biçimde analiz edilerek ileriye dönük yatırım bazlı rantabl potansiyel alanların belirlenmesi, buna uygun proje destekleri düzenlenip yürürlüğe konması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa