Gerede YeniGün Gazetesi
Torbadan nakliyeciye müjde çıktı!
18 Eylül 2014 10:34
Font1 Font2 Font3 Font4
Torbadan nakliyeciye müjde çıktı!

Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği başkanı Tahir Gayret, nakliyeci esnaflarının sorunlarını milletvekillerine yazılı olarak ilettiğini ve Torba Yasa’da bu sorunlara çözüm getirildiğini ifade etti.

BESOB Başkanı Tahir Gayret, araç muayenelerini zamanında yaptıramamış nakliyeci esnafının sorunlarını Ak Parti teşkilatına ve Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü’ye yazılı olarak ilettiğini ve konunun Torba Yasa kapsamında ele alındığını ifade etti.

100 TL yerine 18 TL

Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren ve kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan 6552 sayılı kanun düzenlemesine göre, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir araç sahibinin, 100 TL gecikme cezası yerine yaklaşık olarak 18 TL ödeyeceğini belirten Gayret, “10 yıldır muayeneye gelmeyen bir nakliyecinin ödeyeceği gecikme cezası ise, 510 TL yerine, yaklaşık olarak 62 TL’ye inecek. Düzenleme, 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olacak.”dedi.

Gayret, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Torba Yasa’da kabul edilen maddeyle artık eklenerek araç muayenesini zamanında yaptırmamış olanlar 31 Aralık 2014’e kadar araç muayenesini yaptırması durumunda aylık yüzde 5 ceza yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar enflasyon farkını; yayımı izleyen aylarda ise aylık yüzde 1 farkı ödeyecek. Bakanlar Kurulu, bu süreyi 30 Haziran 2015’e kadar uzatmaya yetkili olacak. Yüksek miktarda olan araç muayene gecikmeleri nakliyecilerimizi bir nebze olsun rahatlatarak araçlarını muayene yaptırabilecekler ve sağlıklı bir şekilde trafiğe çıkabilecekler. Araç Muayeneleri ile ilgili Torba Yasaya ilave yapılmasından dolayı Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü’ye teşekkür ediyorum.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa