Gerede YeniGün Gazetesi
Tosyalılar eski kaymakamlarını unutmadı
19 Ağustos 2013 21:38
Font1 Font2 Font3 Font4
Tosyalılar eski kaymakamlarını unutmadı

Gerede Kaymakamı Aslan Yurt, Çorum Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkan Yardımcısı Zeki Dilmen’i ziyaret etti.

Yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette Başkan Yardımcısı Dilmen, çalışmalar hakkında Kaymakam Yurt’a bilgi vererek, şehit aileleri ve gazilere gösteriği yakın ilgi ve yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Tosya Kaymakamlığı döneminde 7 Haziran 2009 tarihinde Şırnak Cudi Dağı’nda bölücü terör örgütü ile girdiği çatışmada yaralanan ve 111 gün verdiği yaşam mücadelesini kazanarak, yeniden hayata tutunan Gazi Jandarma Uzman Çavuş Fırat Zorba’ya ve zor günler yaşayan ailesine destek olup, biran olsun bile yalnız bırakmamıştı.

O dönemde Gazi Zorba için sosyal paylaşım siteleri üzerinden Gönüllü Kampanya Yöneticisi Erdoğan Erdoğan tarafından başlatılan ‘Bir tuğla da sen koy’ kampanyasını sahiplenen Kaymakam Yurt, devlet vatandaş işbirliği ile Gazi Fırat Zorba’yı ev sahibi yapmıştı.

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt’a, Çorum Şehit Aileleri ve Gaziler Deneği Başkan Yardımcısı Zeki Dilmen’i ziyareti esnasında Sakarya’dan Alaca’ya gelen Gönüllü Kampanya Yöneticisi Erdoğan Erdoğan sürpriz yaptı. Kampanya gönüllüleri, Gazi Fırat Zorba ve gazinin ailesi Hüseyin ve Kezban Zorba tarafından hazırlanan teşekkür belgesini Kaymakam Yurt’a sunan kampanya gönüllüsü Erdoğan, Gazi Zorba ve ailesinin selam ve minnet duygularını iletti.

Çorum Şehit Aileleri ve Gaziler Deneği Başkan Yardımcısı Zeki Dilmen de böyle anlamlı bir ziyarete ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını belirterek, Şehit ailelerin ve gazilerin yalnız bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Dilmen, Kaymakam Yurt’un çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve kendisiyle gurur duyduklarını söyledi. Şehit fileleri ve gazilerin acılarını paylaşan ve her zaman yanlarında olan Kaymakam Yurt’a teşekkür eden Dilmen, şehit ailelerinin ve gazilerin devlet büyüklerini yanlarında gördükleri zaman mutlu olduklarını ve bir nebzede olsa acılarını unuttuklarını söyledi.

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt ise, vatanı, bayrağı, milleti için her türlüğü fedakarlığı göstererek canını feda eden şehitlerin ve gazilerin haklarının ödenemeyeceğini söyledi.

Şehit aileleri ve gazilerin hatırlandıkça acılarının hafiflediğini dile getiren Yurt, “Hayatlarının baharında en taze duyguları yaşarken, vatanımızın selameti ve şanlı bayrağımızın semalarda dalgalanması için üstün bir fedakarlıkla başarı ve yararlılık dolu çalışmalarda bulunarak gazilik mertebesini kanlarıyla ve alın terleriyle hak eden kardeşlerimizin haklarını ödememiz elbette mümkün değildir.”dedi.

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde kaymakamlık yaptığı dönemde Gazi Fırat Zorba için tüm Tosya halkının ve tüm Türkiye’nin adeta seferber olduğunu anlatan Yurt, “Fırat’ın vurulmasıyla birlikte kimsenin kendisine yaşama, konuşma,ayağa kalkma şansı vermiyordu. Ailenin inançla, sabırla tevekkülle yapmış olduğu mücadele ve Türk halkının dualarıyla Fırat ayağa kalktı. 111 günlük bu süre zarfı içerisindeTosya halkı ile birlikte hem gazimizin hem de ailesinin acısını paylaşıp, yanında olduk. Gazimiz Tosya’ya da ay yıldızlı bayraklarımızla mahşeri bir kalabalık tarafından karşılandı. Birlik ve berberliğin en güzel örneğinin verildiği Tosya’da halk gazisine sahip çıkıp bağrına basmıştı. Gazimiz için başlatılan ve gönüllü vatandaşlarımızın yürüttüğü ‘Bir tuğla da sen koy’ kampanyası Türkiye’de bir ilk oluyordu. Devlet vatandaş işbirliğiyle yürütülen bu kampanyaya vatandaşlarımız büyük bir ilgi gösterdi ve kısa sürede gazimize yapılan törenle evi teslim edildi.”diye konuştu.

Gazi Fırat Zorba ve ailesi Hüseyin ve Kezban Zorba’nın büyük bir inançla, sabırla zor günleri geride bıraktığını belirten Yurt, acıların paylaşıldıkça azalacağını sözlerine ekledi.

Kampanya gönüllüsü Erdoğan Erdoğan, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt’tan övgü dolu sözlerle bahsetti. Sakarya’da yaşayan Kampanya Gönüllüsü Erdoğan Erdoğan, Tosyalı Gazi Fırat Zorba adına sosyal paylaşım siteleri arcılığıyla başlattığı kampanya neticesinde Kaymakam Yurt ile tanışma fırsatı bulduğunu belirterek, Yurt’un hem kampanyaya hem de gazi ailesine büyük bir destek verdiğini söyledi. Kaymakam Yurt’un gece gündüz demeden gazi ailesinin yanında yer aldığını ve acısını paylaştığını anlatan Erdoğan, Yurt’un sorumlu ve örnek bir devlet adamı olarak Tosya halkının gönlünde taht kurduğunu vurguladı.

Kampanya gönüllüleri olarak hiçbir menfaat ve herhangi bir beklenti içerisinde olmadan vatan için bayrak için, Kur’an için gencecik yaşta şehit olan, organlarını kaybederek gazi olan bu abide şahsiyetleri ve geride bıraktıklarına sahip çıkmanın, yanlarında olarak acılarını paylaşmanın her Türk vatandaşının görevi olduğunu vurgulayan Erdoğan, şehit aileleri ve gazilerin ne yapılırsa yapılsın haklarının ödenmeyeceğini sözlerine ekledi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa