Gerede YeniGün Gazetesi
Zaman su gibi akarken!..
21 Ağustos 2014 12:16
Font1 Font2 Font3 Font4
Zaman su gibi akarken!..

Cumhurbaşkanlığı seçimini geride bırakırken, biz de Yenigün olarak 1 yılı geride bırakmışız. Zamanın su gibi aktığı şu günlerde Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’nün AK Parti İlçe Başkanlığı’ndan istifa edip aday adaylığını açıkladığı gün daha zihnimizin bir kenarında iken 2015 seçimlerine 1 yıldan az bir süre kalmış. Yine AK Parti’de olağan ilçe kongresine aylar kalmış. Hakikaten şu yalan dünyada vakit çok çabuk geçiyor, geride ise sadece yapılan hayırlı işler kalıyor, bu işlerse yad ile anılıyor. AK Parti İlçe kongresini bir kenara bırakacak olursak asıl zihinlerde olan 2015 genel seçimleri. Tahminime göre muhtemelen AK Parti’nin başına Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geçecek. Davutoğlu ile 1 yılda ülkedeki gelişmelerde bir değişim yaşanacağını zannetmiyorum ve atılacak adımlar ve projeler kaldığı yerden devam edecektir. Buradaki tahminime ayrı bir parantez açacak olursak da tarihte yaşananlar biraz benim bu yönde düşünmeme sebep oluyor.

2015 Genel Seçimlerine Gerede’den odaklanacak olursak ilçemizin kazancı yine 2. sıranın Gerede’ye verilmesi olacaktır. 3. sıranın Gerede’ye verilmesi bazı kafa karışıklıklarına sebep olabilir ve %82 paritesindeki oy oranı düşebilir! Tabi ki bu durum diğer partilerin özellikle de MHP ve CHP’nin adaylarına bağlı olacaktır. 2-1’in yeniden 3-0’a getirilebilmesi için halkın nabzına bakıldığında bu kaleme aldıklarım çok önemli… Yine Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın bugüne kadarki vizyonunun AK Parti’ye önemli bir katkı yaptığını düşünüyorum. Bu da (umarım) AK Parti’nin 2. sıradaki Gerede’nin adayına ekstra bir güç olacaktır. Yine temennim odur ki CHP ve MHP’de 2’inci sıralarını Gerede’ye versinler. CHP vermez ama MHP verebilir açıkçası. Hatta MHP’nin 2’nci sıra adayı bakarsınız Belediye Meclis Üyelerinden biri oluverir!!!

1 yıldan az bir süre kalan genel seçimler için bir de buradan bir fikrimi ifade edecek olursam bu benim şahsi fikrimdir; Bolu’ya önemli değerler kazandıran Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz AK Parti’nin Milletvekili Adayıdır. Hatta şöyle bir tahminde daha bulunursak 1. sıra adayıdır gibi geliyor bana. Yalan yok Bolu’ya yaptıklarıyla hak ediyor da…

Gerede içinse bir tahmin yürütmeyeceğim ancak ekibimizin aday adaylarından sonra kimin AK Parti’nin adayı olacağını gerek kamuoyu araştırmaları gerekse de bu güne dek hiç yanılmayan yazılı anketi ile aylar öncesinden ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Mevcut Milletvekili Fehmi Küpçü’nün Gerede için yaptıkları ve yapacaklarının muhasebesini halkımız yapmıştır, yapacaktır muhakkak. Bu konuda kimsenin fikir yada görüşüne etki edemem. Benim Küpçü’de gördüğüm en güzel durum özellikle Gerede’den kopmaması oldu. Gerçekten bu durum gazeteciliği bir kenara bırakırsak benim bir vatandaş olarak çok hoşuma gitti. Zaman zaman bir kahvehanede oluşu, bazen bir esnafın dükkanının önüne tabure atıp simit atıştırması… Siyasetin özünde güzel şeyler bunlar. Bir de halkımızın bir bölümü vekil Küpçü’nün hep aynı, rutin yerlerde halk ile buluştuğu noktasında görüş bildiriyordu. Küpçü, son zamanlarda bunu kırdı ve daha çok değişik zaman ve mekanlarda halkımızın görüş ve taleplerini alarak kendisi hakkındaki düşünceleri zihinlerden kaldırmayı başardı.

Gelecekte ne olur, sistem neyi gerektirir, Milletvekili Küpçü devam eder mi? Bu sorular için zamana ihtiyaç var. Bu konuda şu kadarını söyleyebilirim; her zaman mevcut milletvekili ve teşkilatın başındaki isim 1-0 önde başlar. Bir de geçtiğimiz 2 seçim döneminde olduğu gibi sakin bir seçimin geçeceğini düşünmeyenlerdenim. Çok renkli bir seçim bizi bekliyor olacak. Çünkü Gerede’nin blok oylarının öneminin farkına varıldı! Gerede olmazsa olmuyor kısacası.

Gerede’nin kesin 1 kontenjanının olduğu AK Parti sıralamasında yine dışarıdan 7-8 aday adayı memleket hasreti gidermeye gelecektir. Bu hususta vatandaşlarımızdan ayrı bir düşünceye sahip olmak mümkün değil. “Milletin Vekili olacak insan önce onu seçen milletini tanıyacak!” Ben geldim selamünaleyküm… Sen kimsin? Gerede’nin şu köyündenim, Ankara’da şu yerdeyim. Ben doğdum doğalı Gerede’deyim eee tanımıyorum sizi! Böyle ilginç diyaloglar geçerdurur işte… Aslında onların da seçim döneminde katkıları oluyordur muhakkak işte bir marketimizden alış-veriş yapmak gibi. Halkın nabzını bilmek siyasette gerçekten çok önemli ve bu sözüm tüm partiler için geçerli. Bir de bu durum bizim gibi 30 ve 40 bin arasında genel nüfusa sahip yerleşim merkezlerinde günümüz siyasetinin bir kuralı. Tabi ki şu hususta var; %90 oranında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek verilen seçimin de genel seçimde kıstas olarak alınması hata olur düşüncesindeyim. 2011 genel seçimlerine dönecek olursak CHP’li vekil Tanju Özcan’ın 700 civarındaki oy ile meclise gittiğini görüyoruz. Yani Özcan’a Gerede’den gelen 700 civarındaki oyun önemi ortada!..

2015 dedik, genel seçim dedik, 1 yaşımızı doldurduk dedik daldık siyasete asıl yazacağımızı unuttuk. 1’inci yılını dolduran gazetemizin değerli ekibine bu sütunlardan şükranlarımı sunuyorum. Siz okurlarımız için gerçekten 1 yıl boyunca gecelerini gündüzlerine kattılar. Yine Yenigün’ü yaşatan siz değerli dost ve değerli okurlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Sağolun, varolun… Unutmayın; “Bu gazetenin tek sahibi Gerede halkıdır”

12Ağustos 2014

Saygılarımla…

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa