28-Mayıs-2023 08:35:50

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 20.0171 € 21.4959
Aman yavaş!

Aman yavaş!

Maliye Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile devreye giren Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES), suistimal edildiği ve amacından saptırıldığı gerekçesiyle geçtiğimiz yıl durdurulmuştu. Gerede’de son incelemelerin tamamlandığı TEDES yarın faaliyete girecek. Otomobiller 70 km., kamyon ve kamyonetler 60 km. hızı aştığında ceza sürücünün evine postalanacak. 

Trafik kazalarını ve can kaybını önlemek amacıyla, Maliye Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile 2016 yılında faaliyete giren TEDES, gelir kapısı haline dönüştüğü için yürürlükten kaldırılmıştı. Gerede’de vatandaşları tuzağa düşürecek unsurlar kaldırıldı ve TEDES’in yarın resmen faaliyete gireceği öğrenildi.

Şehir içinde trafiğin düzenlenmesi, hız ve ışık ihlalinin önüne geçilmesi, mal ve can kaybının önlenmesi gibi amaçlarla kurulan TEDES’te kesilen cezaların yüzde 70’i Hazine’ye yüzde 30’u ise Gerede Belediyesi’ne gidecek. Gerede’de tüm eksiklikleri giderilen TEDES’e nihai onay bugün verilecek. Yarın (Salı) itibariyle de resmen devreye girmiş olacak.

TEDES nerelerde var?

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) Gerede’de 3 mevkide faaliyette olacak. İlçe girişinin Gerede Gölü mevkiinde kurulan TEDES kameraları, otomobillerde 70, kamyon, kamyonet ve tırlar için 60 km. aşıldığı takdirde otomatik cezai işlem uygulayacak. Mezarlık yanında bulunan kavşağa gelindiğinde ise kırmızı ışık ihlallerine kamera vasıtasıyla ceza uygulanacak. TEM Otoyolu Gerede Gişeleri giriş ve çıkışlarında da TEDES kamerası devrede olacak. Şehir içersinde ise Osmanlı Caddesi (Üniversite yolu)’nda TEDES faaliyette olacak.

Tedes nedir?

Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş sistemlerle trafik kural ihlallerinin izlenerek görüntülendiği ve tespit edildiği, bilgilerin toplandığı, trafik idari para cezası karar tutanağına dönüştürüldüğü ve “Trafik Elektronik Denetleme Sistemi” olarak adlandırılan ana izleme ve görüntüleme sistemidir. Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES); İlçemizde 2 farklı sinyalize kavşakta Kırmızı ışık ve 6 adet bölünmüş yolda anlık ve koridor hız ihlal tespit sistemi şeklinde kurulmuştur. Kırmızı ışık ihlal tespit sistemlerinde kırmızı ışık yandıktan sonra geçen ve hız ihlali yapan araçların fotoğraf/video kaydı; hız ihlal tespit sistemlerinde ise belirlenen koridorlardaki giriş ve çıkış noktalarına yerleştirilen kameralar aracılığıyla koridorlardan geçiş yapan araçların fotoğraf kaydı alınarak, giriş-çıkış anlık hızı ve iki nokta arasındaki ortalama hızları hesaplanarak, hız ihlalleri tespit edilmektedir. TEDES noktalarında bulunan ihlal tespit kameralarında ayrıca Plaka Tanıma Sistemi özelliği bulunmaktadır. Sistemin bulunduğu noktalardan geçen bütün araçların sorgulaması yapılarak, sistem sayesinde yakalamalı- hacizli, kayıp–çalıntı ve adli olaylara karışan araçlarda tespit edilebilmektedir.

Cevap bırakın