08-Şubat-2023 10:00:25

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
ANKET SONUÇLARI

ANKET SONUÇLARI

YAZILI ANKETTE BÜYÜK SÜRPRİZ

Yenigün’ün düzenlediği yazılı anket sonuçları 15 Şubat 2014 Cumartesi günü saat 17:00 itibariyle zarfların açılmasıyla belli oldu. Yerel seçimin kıyasıya geçeceği sinyalini veren Gerede halkı, ankete de büyük ilgi gösterdi. 7 kişilik anket ekibi hafta boyunca dağıtılan zarfları dükkan dükkan, kapı kapı gezerek topladı. Ayrıca konuya duyarlı 849 vatandaşımız anket formunu bizzat yönetim adresimize bırakarak konuya duyarlılığını gösterdi. Anketimize oy kullanan her bir vatandaşımızın vebali ve kul hakkı gözetilerek şeffaf bir şekilde zarflar açılarak sonuçlar yansıtıldı.

Anketin şeffaf olması için anket zarfları ve anket formunun arka kısmı kaşelendi. Her vatandaşımızın internete girme gibi bir imkan bulamaması, ayrıca internette tüm Türkiye’deki vatandaşlarımız oy kullanabildiği gibi korsan oy yani birden fazla oy kullanabilme olasılığı gibi nedenlerle çıktığımız yazılı ankette kamuoyunun son nabzını da şeffaf bir şekilde ölçmüş olduk. Anketimize ekibimizin de bizzat zarfları toplamasıyla 5000 anket formundan 4648’i elimize ulaştı.

1. Mustafa Allar (AK Parti)

Neredeyse her iki kişiden birinin oyunu almayı başaran AK Parti’nin Adayı Mustafa Allar anketten birinci çıkan isim oldu. Mustafa Allar, elimize ulaşan 4648 oyun 2288’ini almayı başardı. Allar’ın aldığı oy yüzdesi ise %49.2 olarak kayıtlara geçti.

2. Yüksel Sönmez (MHP)

Ankette çok büyük bir sürpriz yapan parti Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oldu. Anketten aldığı oy oranı ile MHP tarihinde Gerede’de bir ilkin gerçekleşeceği sinyali verilirken, MHP’nin Adayı Yüksel Sönmez, 4648 oyun 1227’sini almayı başardı. Anketten ikinci çıkan ve büyük bir sürprize imza atan MHP’nin Adayı Sönmez’in oy yüzdesi ise %26.4 olarak gerçekleşti.

3. Hamdi Konuk (SP)

2009 yerel seçimlerine göre, Saadet Partisi’nde yaşanan büyük düşüş dikkat çekiyor. 2009 yılında aldığı oy oranı ile iyi bir ivme yakalayan ve kıl payı seçimi kaybeden parti olan Saadet Partisi anketten 3. parti olarak çıktı ve yazılı anketteki 4648 oyun 649’unu Saadet Partisi Adayı Hamdi Konuk aldı. Konuk’un aldığı oy yüzdesi ise %14 olarak gerçekleşti.

4. Kararsız (?)

Anket sayımında boş olan zarflar “kararsız” olarak kayıtlarda yer aldı. Boş verilen zarf adedi ise 303 oldu ve kararsızların oranı ise %6.5 olarak kayıtlardaki yerini aldı.

5. Bekir Uzun (CHP)

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adayı Bekir Uzun, yazılı anketten 181 oy aldı. CHP’nin oy yüzdesi ise %3.9 olarak gerçekleşti.

anket2

Cevap bırakın