28-Mayıs-2023 02:40:22

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 20.0171 € 21.4959
ÇAMUR YAĞIŞI FAYDALI!

ÇAMUR YAĞIŞI FAYDALI!

Yağmurun çamur şeklinde yağmasını değerlendiren Ziraat Yüksek Mühendisi Zeki Özbakır, bu durumun korkulacak bir durum olmadığını aksine içersinde bulunan demir ve minareler nedeniyle Gerede’deki bitki örtüsüne faydasının olduğunu söyledi. Özbakır, bu yağışın verimi yüzde 150 oranında artırdığını da ifade etti. 

Gerede’de 3 boyunca yağan çamur ilçede tedirginliğe neden oldu. Yıllar önce görülen ancak bu denli fazla miktarda son yüzyılda hiç görülmeyen gökten çamur yağışı ile ilgili bilgi edindiğimiz Ziraat Yüksek Mühendisi Zeki Özbakır, yürekleri ferahlatan açıklama yaptı.

Çamur yağışının kötü bir durum olmadığını aksine yağan bölgeler için toprağın bereketinin artması anlamına geldiğini dile getiren Özbakır, bilimsel olarak bu durumu şöyle açıkladı; “Çamur yağışı, Arap yarımadasından kalkan tozların yüksek seviyedeki rüzgarlarla taşınarak Anadolu üzerine gelmesidir. Gerede’de yağış meydana gelince bu toz ve kum yağmurla birlikte yere inmiştir. Bu çamur yağışı olarak tabir edilen yağışların zararı değil bilakis faydası vardır. Bu yağış bitki örtüsünü zenginleştirmektedir. Arap yarımadasından kalkan tozlarda bizim toprağımızda olmayan yada olan mineraller bulunuyor. Toz kümeleri bulutla iyonize olduğunda yağmurun oluşmasını sağlıyor. Sahra çölündeki kum ise mineral ve demir bakımından son derece zengindir ve böylece tarım alanları ve mera alanları bu mineraller sayesinde bitki örtüsünü zenginleştirmekte ve verimi artırmaktadır. Korkulacak bir durum yoktur.”

Çamur yağışıyla ilgili tek sıkıntının araçların ve evlerin pencerelerinin kirlenmesi olduğunu belirten Özbakır, İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya da değinerek, bu şekilde yağan yağmur suyunun seradaki bitkilere verildiğinde yaprak büyümesinde yüzde 150 artış gözlemlediğini, bu nedenle sera yapacak olanların bu yağmur suyunu depolayarak deneme yapabileceklerini ifade etti.

Cevap bırakın