07-Şubat-2023 20:29:53

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
Deri Sanayi’nin OSB’ye taşınma sürecinde önemli gelişme

Deri Sanayi’nin OSB’ye taşınma sürecinde önemli gelişme

2 MİLYON TL YATIRIMA 1 MİLYON TL HİBE

Tarım Bakanlığı’nın yayınladığı Kırsal Kalkınma Destek Programı toplantısı yapıldı. Dericilerin toplantıya ilgi göstermemesi dikkatlerden kaçmazken, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Deri OSB’ye taşınma sürecinde sanayicilerin yapacağı 2 Milyon TL’lik yatırıma 1 Milyon TL hibe desteği sağlanacağını açıkladı.

Geçtiğimiz ay çalışmaları tamamlanan Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne deri sanayinin taşınması için artık gün sayılmaya başlanırken, geçtiğimiz hafta önemli bir gelişme yaşandı. Son dakika Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Destek Programı’na aldırılan ham deri ve hayvan derisi işlenmesine yönelik hibe desteği ile ilgili Gerede Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda sanayicileri bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Belediye Başkanı Mustafa Allar, Deri OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sağol ve Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka’nın da yer aldığı toplantıya dericilerin ilgisizliği damga vurdu. Belki de dericilerin taşınma öncesi tek yararlanabilecekleri hibe desteğinin anlatıldığı toplantıda koltukların boş kalması kafalarda soru işareti bıraktı.

Müracaat süresi 45 gün

Hibe desteğinin ayrıntıları ile ilgili Yenigün’e özel açıklama yapan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Deri OSB’ye taşınma sürecinde sanayicilerin yapacağı 2 Milyon TL’lik yatırıma 1 Milyon TL hibe desteği sağlanacağını belirtti.

Allar, “Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Desteği kapsamında dericilere yeni fabrikaların taşınması kapsamında yüzde 80 inşaat ve üst yapı, yüzde 20 ise makine ve ekipmanda kullanılmak üzere, 2 milyon TL + KDV proje bedeline 1 milyon TL hibe desteği sağlanacak. Hibe desteğinden yararlanmak isteyen sanayicilerimizin 45 gün içersinde gerekli müracaatı yapmaları gerekiyor. Bence taşınma için bu tarihi bir fırsat. Şu anda Deri OSB’de çalışmalar tamamlandı ve artık fabrika inşaatları Deri OSB’de yükselmeye başlayacak.”dedi.

2017 Şubat’ta!

45 gün sonra başvuruların sona ermesiyle beraber değerlendirme çalışmalarının Tarım Bakanlığı tarafından yürütüleceğini belirten Allar, değerlendirmelerin ardından 2017 yılı Şubat ayında destekten yararlanmaya hak kazanan firmaların açıklanacağını ifade etti ve hibe desteğini alan firmanın da Deri OSB’de fabrika inşaatına başlayacağını dile getirdi.

Cevap bırakın