07-Şubat-2023 21:35:45

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
Doğal gaz faturası nasıl düşük gelir?

Doğal gaz faturası nasıl düşük gelir?

Doğal gazlı evlerde ısı tasarrufu için yoğuşmalı kombi takılması, oda termostatı kullanılması, peteklere termostatlı vana takılması ve boş olan odalardaki peteklerin kapatılmaması öneriliyor.

Uzmanlar, doğalgaz kullanılan evlerde ısı yalıtımı, verimli cihaz seçme, cihazı destekleyecek ekipmanların iyi seçilmesi, uygun tesisat ve tasarruf ekipmanlarına dikkat edilmesinin önemli olduğunu vurguluyor.

Isı yalıtımı iyi bir şekilde yapılmış bina ve dairenin kışın soğuktan, yazın da sıcaktan korunduğunu belirten uzmanlar, kışın sıcaklık konforunu arttırdığı gibi yüzde 50’ye yakın tasarruf sağladığını ifade ediyorlar.

Bu konuda eski binalarda yalıtımın duble olarak yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor. Isı yalıtımını dış mekanda yaparak kiriş ve kolanların da izole edilmesinin sağlanması gerekiyor. Bireysel ısıtma sisteminde tercih edilecek olan kombinin yoğuşmalı olması halinde minimum yüzde 15 tasarruf sağlanabiliyor.

Yoğuşmalı kombilerde 2 türlü fayda var. Bir yakıt tasarrufu sağlıyor, iki çevreyi kirletmiyor. Konumu ne olursa olsun, her türlü mekana yoğuşmalı kombi tavsiye ediliyor. Birinde yüzde 15, diğerinde yüzde 25 tasarruf edilebilir. Ama mutlaka tasarruf etmek mümkün. ‘Ev küçük, petek sayısı az ise yoğuşmalı kombi kullanmamız gerekmez’ ifadesi çok doğru bir kullanım değil.

Dairelere yapılan tesisatın da doğal gaz kullanımında önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, “Tesisat düzgün değilse ısınmanız çok rahat olmayacak. Isı sarfiyatınız artacaktır. Sadece odanın büyüklüğüne küçüklüğüne bakıyoruz. Bu doğru değil. Binamızın ya da odamızın ısı ihtiyacını hesaplamak lazım. Binanın ya da odanın yönü, ısı yalıtımının olup olmadığı ve rüzgar faktörü önemli. Bu tür etkenleri dikkate alarak hesabımızı yaparsak daha iyi şekilde ısınacağız. Bazı odalarda yanlış hesaplamalar yapılıyor. Pencereye göre petek konuyor veya odanın büyüklüğüne göre petek konuyor. Isı hesabı dikkate alınmıyor. Bakıyorsunuz bir oda yanarken, diğer oda donuyor”diyorlar.

Sıcaklık ayarı yaparken kombiyle çok oynanmasının zararlı olduğunu belirten uzman ekipler, kombi değerleriyle oynamak yerine, odalarda termostat kullanılması, peteklerde de termostatlı vana tercih edilmesinin önemine dikkat çekiyorlar.

Konuya ilişkin uzmanların ifadeleri şöyle: “Bizim oda sıcaklıklarında bazı kıstaslarımız vardır. Örneğin oturma odası 22 derecedir. Yatak odası 20 derecedir. Koridor 15 ya da 18 derecedir. Bunları tutturmamız gerekiyor. Buna göre peteğimizin büyüklüğünü ya da küçüklüğünü hesaplamamız gerekiyor. Kullanacağımız termostatlar vasıtasıyla ihtiyacımız olan ısıya ayarlayarak, kombimizin devreye girmesini ya da çıkmasını termostatımız ayarlar.

Bazı kullanmadığımız ya da az kullandığımız odalar var. Tamamen kapatmamız doğru değil, donabilir. Oradaki soğukluk diğer odaları etkileyebiliyor. Burada da termostatik vana öneriyoruz. Termostatik vanayla odanın kaç derece olmasını istiyorsak, sıcaklık o ayara geldiğinde bir daha o odadaki peteğe su girmiyor. Bu bize hem yakıt tasarrufu hem de ısı konforu sağlıyor”

Cevap bırakın