31-Ocak-2023 12:57:41

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8497 € 20.5201
Kabaklar damatlara acımadı!

Kabaklar damatlara acımadı!

Asılardır devam eden Ferfene geleneği devam ediyor. Yenigün ekibi, bu hafta da Kabaklar Köyü’ndeki ferfeneye tanıklık etti. Kabaklar Köyü’ndeki ferfenede en çok canı yananlar köyün damatları oldu.    

Köy sakinleri, her yıl kış mevsiminde geleneksel olarak düzenlenen “ferfene” isimli yemekli sohbet toplantısında bir araya gelerek asırlardır devam eden geleneği sürdürüyor. Yılda 1 kez gerçekleştirilen, köyün sorunlarının da konuşulduğu toplantılarda geleneksel yemekler yeniliyor, orta oyunları oynanıyor.

Bu hafta Yenigün ekibi, Güneydemirciler Köyü Kabaklar Mahallesi’ndeki ferfeneye tanıklık etti. Köy odasında gerçekleştirilen etkinlikte geleneksel orta oyunları, yüzük bulmaca oyunu, aslan pençesi, düdük oyunu gibi çeşitli geleneksel orta oyunları oynandı. Oyunlarda en fazla canı yananlar köyün damatları oldu. Eğlencenin doruğa çıktığı gecede yüzler gülerken, ferfene etkinliğinin asırlar sonra da devam etmesi gerektiği bir kez daha gözler önüne serildi.

Kabaklar Köyü sakinleri, büyüklerinden gördükleri bu geleneği yaşattıklarını söylüyorlar. Yörelerinde geçmişi 200 yıl öncesine kadar dayanan ferfeneye zaman zaman köy dışından misafirleri de davet ettiklerini anlatan vatandaşlar, bu geleneğin muhabbeti, sevgiyi ve dostluğu geliştirdiğini, köyde birlik ve beraberliği sağladığını belirtiyorlar.

Bu hafta Külef, Çalaman, Hasanlar, Beşkonak, Ortaca, Kazanlar, Tatlar, Balcılar, Süller Toklar, Salur Köylerinde de ferfene geleneği yaşatıldı.

Cevap bırakın