28-Mayıs-2023 21:36:13

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 20.0171 € 21.4959
PROJE İLK KEZ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

PROJE İLK KEZ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

1. etabı bitmek üzere olan Arasta Projesi’nde 2. etaba başlanılması için az bir süre kaldı. 2. etap yapım ihalesi öncesi projelerin tamamlandığı Arasta’da ihale öncesi hazırlıklar da son aşamaya geldi.

Belediye Başkanı Allar, Arasta’da yer alan dükkanların sahiplerinden dükkanların yenilenmesi için belirli bir meblağ tahsil edileceğini belirterek, metruk olan tüm yapıların tıpkı Kiliseli Tüccar Han gibi muhteşem bir esere dönüşeceğini söyledi.  

“Arasta’daki Dayıoğlu Kahvehanesi’ni şu anda bedelini ödedik ve satın aldık.” diyen Allar, “Arasta’da çok az hissesi olanlar var ve bu tür 150 civarında bir hissedar var. Biz bu küçük hisseleri de Belediye olarak satın alıyoruz.”dedi.

Kiliseli Han’ın Restorasyonu ve tarihi dokuya uygun inşa edilen Ticaret Merkezi’nin tamamlanmasıyla 1. etabı bitecek Arasta’da 2. etap için yapım öncesi proje çalışmaları bitti ve projenin bittikten sonraki genel görünümü ortaya çıktı.

“Arasta Projesi 1. etapta son aşamaya geldik.” diyen Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Toplam 2 bin 250 metrekarelik alanın bin metrekarelik kısmını da böylelikle bitiriyoruz. Arasta 2. etapta projeler hazır hale getirildi ve 2. etap ile birlikte Arasta’daki projeyi tamamlamış olacağız. Yarım asırdır kazma vurulamayan Arasta’yı metruk halinden kurtarmak bize nasip oldu.”dedi.

Arasta’da tescilli yapıların olduğunu ve tescilli yapıları yerinde dönüştüreceklerini belirten Allar, “Kiliseli Tüccar Han’da yapılan uygulamayı bu tescilli binalarda da aynı şekilde uygulayacağız. Biz Arasta’yı bu halinden kurtarmak zorundayız. Metruk olan tüm yapılar tıpkı Kiliseli Tüccar Han gibi muhteşem bir esere dönüşecek. Arasta’da yer alan dükkanların sahiplerinden dükkanların yenilenmesi için belirli bir meblağ tahsil edilecek. Dükkan sahipleriyle ön görüşmelerimizi yaptık. Esnaf ve işyeri sahipleri de bu yenilenmeyi desteklediler ve bu bizi memnun etti. Arasta’da çok az hissesi olanlar var ve bu tür 150 civarında bir hissedar var. Biz bu küçük hisseleri de Belediye olarak alıyoruz, satmak isteyenin bedelini ödüyoruz. Arasta’daki Dayıoğlu Kahvehanesi’ni şu anda bedelini ödedik ve satın aldık. Bu proje çok kolay yapılabilecek bir proje değildi. İhale öncesi Arasta’nın 2. etap projeleri bitti, ihale için şu anda hazırlıklar devam ediyor. Niyetimiz bu yıl 2. etaba başlamak istiyoruz.”diye konuştu.

Bitmiş hali göz kamaştırıyor

2. etap projenin gün yüzüne çıkmasıyla Arasta Projesi’nin tamamlandıktan sonraki hali de ortaya çıktı. Kamuoyuyla ilk kez gazetemiz aracılığıyla paylaşılan proje görsellerine bakıldığında, ilçenin merkezindeki Arasta’nın muhteşem bir görünüme sahip olacağı anlaşılıyor. Ayrıca Arasta’nın ortasından geçen Dayıoğlu deresinin de projeyle beraber ıslah edilerek, kemer köprülerle bu alanın güzel bir turizm merkezine dönüştürüleceği görülüyor.

Proje tamamlandıktan sonra Gerede’ye özgü tüm yöresel ürünler pazarı bu alanda satışa sunulacağı gibi, yerli ve yabancı turistlerin Gerede’ye çekilmesi de başlıca hedefler arasında yer alıyor.

Cevap bırakın