29-Ocak-2023 19:17:29

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8473 € 20.5076
Şimdi de “cek-up”cılar türedi!

Şimdi de “cek-up”cılar türedi!

Polisim, askerim, savcıyım gibi kendilerini tanıtarak binlerce kişiye para tuzağı kuran ve bu şekilde insanları kandırarak dolandıran şebekelerin artık daha değişik yollara başvurduğu gözleniyor. Zamansız bir şekilde ve genellikle insanların iş yoğunluğunun arttığı 15.00 ile 18.00 saatlerini seçen dolandırıcılar polisim, askerim, savcıyım numaralarını yemeyen vatandaşlara ayrı bir senaryo hazırlamaya başladılar.

İcra tehdidi

Gerede’de Salı günü meydana gelen olayda, Demirciler Mahallesi Hacı Emin Efendi Caddesi’nde ikamet eden N.A. isimli vatandaşı telefonla arayan D.Ö.,  Genel Sağlık ve Danışmanlık hizmetleri adlı şirketten cek-up hizmeti aldığını, bu hizmet karşılığında 24 ay taahhüt verdiğini, hemen 299 TL tutarındaki ücreti yatırmazsa 1.500 TL civarındaki parayı icra yoluyla tahsil edeceklerini belirterek tehditte bulundu. N.A. isimli vatandaşı bir süre ikna etmeye çalışan telefonun diğer ucundaki dolandırıcı “sen bilirsin” gibi terimler kullanarak işi iyice abarttı. Dolandırıcının tüm çabaları uyanık vatandaşa sökmedi ve N.A. konu hakkında İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek şikayette bulundu. Gerede Cumhuriyet Başsavcılığı son zamanlarda sıkça görülmeye başlayan bu olay ile ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

Vermezsen!..

Perşembe günü de telefon dolandırıcıları boş durmadı. Kabiller Mahallesi Su Sokak’ta ikamet eden O.K. isimli şahıs, çalan telefonunu açtığında karşıdaki kişinin sigorta şirketinin görevlisi olduğunu ve sigorta borcunun bulunduğunu söylenmesi üzerine şoka uğradı. Telefonun diğer ucundaki kişi O.K.’ye ayrıca 2012 yılında sigortasının başlamış olduğunu, sigortayı iptal ettirmesi için kendisinden onay istediklerini, 600 TL para karşılığında sigortanın iptal olacağını, aksi takdirde icra işlemleri de devreye girerek 9.000 TL ödemek zorunda kalacağını söyledi.

O.K. isimli şahsı ikna çabaları dolandırıcının yetersiz kalınca telefonu kapatan O.K., vakit kaybetmeden kendisinin arandığı telefon numarası bilgilerini emniyet ekiplerine verdi. Dolandırıcıların yakalanması için yürütülen çalışmalar sürüyor.

Telefon dolandırıcılarına karşın vatandaşların uyanık olması gerektiği uyarısında bulunan yetkililer, kimsenin olmayan bir işleme karşın para talep edemeyeceğini, bu tür durumlarla karşılaşıldığında hemen en yakın emniyet birimine başvurmaları gerektiğini ifade ediyorlar.

Cevap bırakın