29-Ocak-2023 19:16:06

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8473 € 20.5076
SUYLA ÇALIŞAN MOTORU İCAT ETTİLER

SUYLA ÇALIŞAN MOTORU İCAT ETTİLER

SIRA OTOMOBİLDE!

Gerede Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Bölümü’nde suyla çalışan motorun icadı için çalışmalar sürüyor. 2 yıl önce başlatılan projede önemli mesafeler kat edildi ve çalıştırılan motorun gücünün artırılması için testler devam ediyor.

Gerede Meslek Yüksekokulu, teknolojiye yön verecek önemli projelere imza atmaya devam ediyor. Otomotiv Bölümü Öğretim Görevlileri İdris Çalışkan, Mehmet Şen ve İsmail Tuna’nın önderliğinde 2 yıldır suyla çalışan motor yapımı üzerinde çalışma yürütülürken, öğretim görevlilerinin önderliğinde öğrenciler, yapılan çalışmaları birebir izliyor.

Motoru çalıştırdılar

Geçen 2 yılın ardından suyla çalışan motoru çalıştırmayı başardılar. Suda bulunan yanıcı bir madde olan hidrojenin ayrıştırılmasıyla çalıştırılan 100 cc motor verilen emeği zayi etmedi ve projede en önemli mesafe geçilmiş oldu. Otomotiv Bölümü Öğretim Görevlileri, şu anda motorun kuvvetini artırmak için çeşitli testler yapıyorlar. İlerleyen yıllarda sudaki hidrojen ile oksijeni birbirinden ayrıştıran sistem otomobile yerleştirilerek yüzde 100 su ile çalışan ilk otomobilin icadı Gerede Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilmeye çalışılacak.

Projenin detayları hakkında bilgi veren Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Bölümü Öğretim Görevlisi İdris Çalışkan, “Projemizde suyun elektrolizi yöntemiyle suda bulunan hidrojen ve oksijeni birbirinden ayrıştırdık. Ayrıştırma işleminde 316 krom çelik plaka kullanıldı ve 10-15 amper çekecek şekilde sistem dizayn edildi. Plakalara 12 volt elektrik vererek suda ayrıştırma yaptık ve elde edilen hidrojenle 100 cc motoru çalıştırmayı başardık. Motor gücünü geliştirmek için testlerimiz devam ediyor. Bundan sonraki aşamalarda tamamen suyla çalışan otomobili kurduğumuz sistem sayesinde yürütmeyi hedefliyoruz.”dedi.

Cevap bırakın