07-Şubat-2023 17:52:43

Cankoç Medya Kuruluşudur.

$ 18.8708 € 20.2272
Vatandaş, “ucuza gitti” diyor!

Vatandaş, “ucuza gitti” diyor!

Bu yıl yapımı tamamlanarak ihaleye çıkılan Butik Otel 2.850 TL gibi bir rakama merkezi Fethiye’de olan bir şirkete verildi.

Sadece 50 TL artırımla ihale edilen Butik Otel’e gerek Gerede’den gerekse dışarıdan başka hiçbir firmanın katılmamasıyla 2.850,00 TL gibi bir rakama Butik Otel’in ihale edilmesi ilçede bazı spekülasyonları beraberinde getirdi. Çay Bahçesi için bir şekilde çok sayıda ismin ihale için yarıştığı ilçede Butik Otel’in “ucuza gittiğini” düşünen ilçedeki büyük bir kitle, bugün normal bir otelde bir günlük kalım ücretinin 40 TL’den aşağı olmadığını, dolayısıyla yeni yapılan bir otele sadece 1 firmanın katılmasının şaşırtıcı olduğunu yüksek sesle konuşmaya başladılar. İhaleye Gerede’den hiçbir firmanın katılmaması da yine vatandaşlar tarafından eleştirilen bir başka husus oldu.

Kanun ne diyor? 

4734 Sayılı Kanunun 19. maddesine göre açık ihale usulüyle yapılan ihalelerde, ihaleye tek isteklinin katılımı halinde ihalenin yapılamayacağı ve iptal edileceği yönünde mevzuatta herhangi bir hüküm bulunmuyor. Dolayısıyla ihaleye tek istekli de katılmış olsa, kanunun 37 ve 38’inci maddeleri gereğince yapılacak değerlendirme sonucunda, verilen teklifin avantajlı olup olmadığına göre ihale sonuçlandırılabiliyor.

Kanunun 21. maddesinin b, c ve f bentlerine göre yapılacak ihalelere ise en az 3 isteklinin davet edilmesi şart koşuluyor. En az 3 istekli davet edildiği halde, ihaleye tek istekli katılmışta olsa yine sonuçlandırılabiliyor. Ancak a, b ve c bentlerine göre yapılacak ihalelerde, verilen son teklifler üzerinde ayrıca fiyat görüşmesi de yapılıyor. Ayrıca a, d ve e bentlerine göre yapılacak ihalelerde teklif veren istekli sayısı 3’ten az olması halinde ihale iptal ediliyor.

4734 Sayılı Kanunun 20. maddesine göre yapılacak ihalelerde ise ihaleye davet edilebilecek aday sayısının 5’ten az olması halinde veya teklif veren istekli sayısının 3’ten az olması halinde ihale iptal ediliyor. Teklif veren istekli sayısının 3’ten az olmaması nedeniyle ihalenin iptal edilmesi durumunda, ihale dokümanı gözden geçirilerek varsa hatalar ve eksikler giderilmek suretiyle, ön yeterliği tespit edilen bütün istekliler tekrar davet edilerek ihale sonuçlandırılabiliyor.

Cevap bırakın